تبلیغات
شهید حسادت

شهید حسادت
بحثی پیرامون علل شهادت اولین شهید حسادت و یکی از مظلومان بزرگ تاریخ رسول اکرم حضرت محمد مصطفی (ص)
نویسندگان

بعد از آنكه رسول خدا صلّى الله علیه و آله به نواحى مدینه رسید ، با أوّلین جمعه مصادف شد ، و مطابق مراسم عبادى مسلمانان نماز جمعه را به جماعت در مسجد جمعه اقامه نمود ، به این صورت كه حركت پیامبر صلّى الله علیه و آله به سمت شهر مدینه در روز جمعه صورت گرفت ، و در میان درّه اى كه متعلّق به بنى سالم بن عوف بود ، وقت نماز جمعه فرارسید .

امروزه در محلّ نماز پیامبر صلّى الله علیه و آله مسجدى ساخته اند ، و این نماز جمعه أوّلین نماز جمعه اى بود كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله در تاریخ اسلام برپا نمود .

حضرت در این خطبه چنین فرمود :

ستایش مخصوص خداوند است ، او را مى ستایم و از او كمك مى گیرم و طلب آمرزش مى نمایم ، و به او ایمان مى آورم و كفر نمى ورزم ، و با كسى كه به خدا كافر است عداوت و دشمنى مى نمایم ، و شهادت مى دهم هیچ معبودى بجز خداوند یگانه وجود ندارد ، یگانه است و هیچ شریكى ندارد ، و شهادت مى دهم كه محمّد بنده و فرستاده اوست . او را بر فترتى از رسولان و كمبودى از جهت علم و گمراهى از جانب مردم ، و انقطاعى از زمان و نزدیك شدن از جهت ساعت قیامت و نزدیك شدن اجل ، به هدایت و نور و موعظه فرستاد .

هركس خدا و رسول او را اطاعت نماید رشد یافته ، و هركس آن دو را معصیت نماید به اغوا و افراط و گمراهى و ضلالت دورى گرفتار گردید .

شما را به تقواى خدا سفارش مى كنم ، زیرا بهترین سفارشى كه یك مسلمان به مسلمان دیگر مى نماید آن است كه بر كار آخرت ، وى را ترغیب و به تقواى خدا امر نماید ، پس بر حذر باشید از چیزى كه خداوند از آن بر حذرتان داشته ، یعنى از نفس خدا بر حذر باشید ، و نصیحت وذكرى بهتر از این نمى باشد .

و تقواى خدا براى كسى كه با وجل و ترس از پروردگار خویش عمل مى كند ، یاور صادقى مى باشد بر آنچه از امر آخرت طلب مى نمائید .

و كسى كه رابطه خود و خدا را در امر خویش در نهان و آشكار اصلاح نماید ، و با آن فقط وجه خدا را قصد كند ، در دنیا آبرومند است ، و بعد از مردن یعنى زمانى كه انسان نیازمند به چیزى مى شود كه از پیش فرستاده است ، توشه و ذخیره مى یابد .

و هرچه غیر این باشد ، آرزو مى كند ، فاصله دورى با آن داشته باشد .

خدا شما را از خود بر حذر مى دارد ، و خداوند نسبت به بندگان مهربان است ، و قسم به خدائى كه قول خود را تصدیق و به وعده خود عمل نمود ، این مطلب تخلّف بردار نیست ، زیرا خداوند مى فرماید :

ما یُبَدَّلُ الْقَوْلُ لَدَیَّ وَ ما أنَا بِظَلاّم لِلْعَبیدِ(359)

دیگر وعده من مبدل نخواهد شد و من ستمى بر بندگان نخواهم كرد .

نسبت به حال و آینده كار خود در نهان و آشكار تقواى خدا را داشته باشید ، زیرا هركس تقواى خدا را داشته باشد ، سیئاتش را مى پوشاند ، و اجر وى را عظیم مى نماید . و كسى كه تقواى الهى داشته باشد ، به رستگارى عظیمى نائل شده است ، و تقواى الهى از مقت و بغض باز مى دارد ، و از عقوبت و خشم او باز مى دارد .

و تقواى الهى چهره ها را سفید مى كند ، و پروردگار را راضى نموده ، و درجه و مقام را بالا مى برد ، بهره خود را بگیرید ، و در كنار خدا تفریط و تعدّى نكنید ، خداوند كتاب خود را به شما تعلیم نمود ، و راه خود را برایتان برقرار كرد ، تا راستگویان و دروغگویان معلوم شوند .

پس همانگونه كه خداوند بر شما احسان كرد ، احسان كنید ، و با دشمنان خدا دشمنى كنید ، و در راه او آنگونه كه سزاوار است جهاد نمایید ، او شما را برگزید و مسلمان نامید ، تا آن كس كه باید هلاك شود از روى حجّت و بیّنه هلاك شود ، و آن كس كه باید حیات یابد از روى حجّت و بیّنه حیات یابد ، و جز قدرت خدا قدرتى نیست ، پس خدا را بیشتر یاد كنید . و براى بعد ، از امروز عمل كنید ، زیرا هركس رابطه خود و خدا را اصلاح نماید ، خداوند رابطه بین او و مردم را كفایت مى نماید ، و این مطلب بخاطر آن است كه خداوند بر مردم قضاوت مى نماید ، و آنان بر وى قضاوت نمى كنند ، و از مردم چیزى را مالك است كه آنان از وى مالك نمى باشند . و خدا بزرگتر است و جز قدرت خداوند عظیم قدرتى وجود ندارد .

واین كلمات پیامبرانه و نورانى حضرت ، در دلهاى انصار نفوذ مى كرد ، و جانها را نشاط دیگرى مى بخشید . و در واقع این كلمات ، پایه و اساس استوار دین جدیدى بود كه از آسمان نازل گردید .


[359] ـ سوره ق ، آیه 29 .
[ دوشنبه 18 اردیبهشت 1391 ] [ 06:49 ق.ظ ] [ سینا علی نسب ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


این وبلاگ گامی است کوچک در جهت روشنگری روشها و دفعات و نتیجه سوء قصدهایی که برای پیامبر رحمت و مهربانی حضرت محمد (ص) بوسیله خلفای راشد و برخی نزدیکان ایشان که از دشمنان واقعی و ماری در آستین بودند بوقوع پیوسته است

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
ابزارهای مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب