تبلیغات
شهید حسادت

شهید حسادت
بحثی پیرامون علل شهادت اولین شهید حسادت و یکی از مظلومان بزرگ تاریخ رسول اکرم حضرت محمد مصطفی (ص)
نویسندگان

رسول خدا صلّى الله علیه و آله روز دوشنبه هشتم ماه ربیع أوّل به مدینه رسید ، و سپس اقدام به تهیّه زمینى براى ساختن مسجد نمود ، پس زمینى را كه متعلق به دو نفر یتیم از قبیله خزرج بود ، به ده دینار خریدارى نمود .

و مكان مسجد را شتر رسول خدا صلّى الله علیه و آله با نشستن در آن انتخاب كرد ، و از منطقه حرّة (360) سنگهایش را فراهم كردند .

و همانطورى كه رسول خدا در ساختن كعبه شركت نمود ، در ساختن مسجد مدینه نیز شركت فرمود .

مسجد رسول خدا مقرّ عمومى حكومت اسلامى و مركز مهمّ تجمّع مسلمانان و مركز پیگیرى كارهاى سیاسى و اجتماعى و اقتصادى و نظامى آنان بود .

و حضرت ، خانه همسران خود را مقابل قبله و خانه دخترش فاطمه سلام الله علیها را در غرب مسجد ، یعنى جائى كه فعلا قبر شریف حضرت در آن مى باشد قرار داد ، چون پیامبر صلّى الله علیه و آله در خانه دخترش دفن گردید (361) و هركدام از همسایگان مسجد نیز خانه هاى خود را ساختند ، و درِ خانه خود را به طرف مسجد باز كردند .

و این درها همچنان بسوى مسجد باز بودند ، تا زمانى كه خداوند فرمان داد ، تمام درها بجز درِ خانه رسول خدا صلّى الله علیه و آله و على علیه السّلام بسته گردند (362) .

حضرت ، تمام قبرهائى كه در آن زمین وجود داشتند ، قبل از بناى مسجد زائل نمودند ، البته این قبرها مندرس شده بودند كه همین نشان مى دهد جایز است چنین كارى را درباره قبرها انجام داد .

در هنگام ساختن مسجد ، طول و عرض مسجد صد ذراع در صد ذراع بود (363) و پس از آن بارها مساحت مسجد را افزایش دادند .

خداوند مى فرماید :

لَمَسْجِدٌ أُسِّسَ عَلَى التَّقْوى مِنْ أوَّلِ یَوْم أحَقُّ أنْ تَقُومَ فیهِ(364)

مسجدى كه از همان أوّل بر پایه تقوى محكم بنا گردیده سزاوار تر است بر اینكه در آن اقامه نماز كنى .

و رسول خدا صلّى الله علیه و آله فرمودند : نمازى براى همسایه مسجد وجود ندارد مگر در مسجد (365) .

و هدف از این مطلب ، جمع شدن مسلمانان در خانه هاى خداوند سبحان ، و بررسى امور و حلّ مشكلات و گسترش دادن برادرى در میان صفوف آنان بود ، و رسول خدا صلّى الله علیه و آله در ابتدا مسجد قبا را بنا نمودند ، و پس از آن ساختن مساجد ، در تمام اطراف مدینه منوّره ادامه پیدا كرد .


[360] ـ منطقه حرّة منطقه اى است كه اهل مدینه و لشكر یزید به جنگ در آن پرداختند و لشكر شام مردان را كشت و زنان را به اسارت و اموالشان را به تاراج برد و با اهل مدینه رفتارى نمود كه مسلمانان حتى با كفّار نمى نمودند ، دلائل البنوه بیهقى 538 ج 2 ، تاریخ طبرى 116 ج 2 .

[361] ـ مسند احمد 26 ج 2 ، مجمع الزّوائد هیثمى 12 ج 9 .

[362] ـ مسند احمد 26 ج 2 ، مجمع الزّوائد ، هیثمى 12 ج 9 .

[363] ـ تاریخ الخمیس 365 ج 1 ، وفاء الوفاء 340 ج 1 .

[364] ـ سوره توبه آیه : 108 و به الروض الأنف 246 ج 2 ، فتح البارى 208 و 209 ج 7 ، ألبدایه و النهایه 207 ج 3 مراجعه شود .

[365] ـ ألروض الأنف 232 ج 4 .
[ سه شنبه 19 اردیبهشت 1391 ] [ 07:19 ق.ظ ] [ سینا علی نسب ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


این وبلاگ گامی است کوچک در جهت روشنگری روشها و دفعات و نتیجه سوء قصدهایی که برای پیامبر رحمت و مهربانی حضرت محمد (ص) بوسیله خلفای راشد و برخی نزدیکان ایشان که از دشمنان واقعی و ماری در آستین بودند بوقوع پیوسته است

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
ابزارهای مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب