تبلیغات
شهید حسادت

شهید حسادت
بحثی پیرامون علل شهادت اولین شهید حسادت و یکی از مظلومان بزرگ تاریخ رسول اکرم حضرت محمد مصطفی (ص)
نویسندگان

رسول خدا صلّى الله علیه و آله در روز أوّل ربیع الأوّل ، كه مصادف با شب پنج شنبه بود ، شبانه با همراه مصاحب خود عبدالله بن أریقط بن بكر مهاجرت نمود (369) .

و هجرت مبارك او به موفقیّت انجامید ، و در آن ابن أریقط بن بكر براى رسول خدا صلّى الله علیه و آله خالصانه عمل نمود ، و اسلام اصیل خود را كه به فداكارى و جانفشانى منجر مى شد اثبات نمود ، و در این هجرت بى اعتنائى خود را به اموال فانى دنیا اثبات كرد . و در زمان حاكمیّت رسول خدا صلّى الله علیه و آله أوّل ربیع الأوّل ابتداى سال هجرى شمرده شد ، و بر همین روش استوار ، ده سال از حكومت رسول گرامى صلّى الله علیه و آله سپرى گردید ، و هرسال براى تاریخ هجرت شریف جشن مى گرفتند (370) .

و حكومت أبوبكر نیز در مدّت دو سال حاكمیّت ، بر همان تاریخ هجرت أوّل نبوى كه از ربیع الأوّل شروع مى شد ، پیش رفت (371) .

و چون عمر بن الحطّاب « ألخطّاب » به حكومت رسید ، صلاحدید او بر آن شد تا به همان شیوه عصر جاهلیّت ، ابتداى سال هجرى را به ماه محرّم تغییر دهد . زیرا كافران سال خود را از محرّم شروع مى كردند ، و عمل پیامبر صلّى الله علیه و آله را در شروع كردن سال به ماه ربیع الأوّل را نمى پسندیدند .

و عمر بن الخطّاب این رغبت جاهلى را بر امر نبوى در محاسبه سال هجرى ترجیح داد ، و فرمانى مبنى بر شروع سال هجرى از ماه محرّم صادر نمود ، پس مشركان خوشحال و مسلمانان غمگین گردیدند .

بنابراین عمر با این عمل با رسول خدا صلّى الله علیه و آله و أبوبكر مخالفت نمود ، و عدم اهتمام خود را به سنّت نبىّ مكرّم صلّى الله علیه و آله كه اعتماد بر ماه ربیع الأوّل در شروع سال هجرى داشت ، و سالهاى زیادى بر این شیوه عمل مى كرد به اثبات رسانید .

پس چگونه براى عمر جایز بود در این مجال بدون هیچ عذرى مگر راضى نمودن مردان جاهلیّت كه عادت داشتند ماه محرّم را ماه شروع سال بدانند ، با سنّت پیامبر صلّى الله علیه و آله مخالفت نماید .

و رجال حزب قریش تلاش وسیعى نمودند ، تا فضیلت تدوین تاریخ را به عمر دهند ، و این منقبت را از رسول خدا صلّى الله علیه و آله سلب نمایند .

لكن در این باره روایات متعدّدى از دوران رسول خدا صلّى الله علیه و آله و دوره أبوبكر نقل شده است كه در آنها تاریخ هجرى با مبداء معروف آن كه ربیع الأوّل باشد ذكر گردیده است ، مثلا نامه رسول خدا صلّى الله علیه و آله به نصاراى نجران كه در آن نوشتن این جمله وارد شده است :

« به مدّت پنج سال كه از هجرت بگذرد (372) » و رسول خدا صلّى الله علیه و آله فرمود : حسین علیه السّلام در ابتداى گذشتن 60 سال از هجرتم كشته خواهد شد (373) .

بنابراین عمر ، رجال جاهلیّت را با تغییر تاریخ به نفع آنان راضى نمود ، و آنان نیز در جاى خود وى را دوست داشتند ، و راضى نمودند پس چنین گفتند : عمر أوّلین نفرى مى باشد كه تاریخ مسلمانان را تدوین نمود . زیرا مى خواستند جایگاه او را در محاسبه بر محاسبات رسول خدا صلّى الله علیه و آله بالاتر ببرند . در حالى كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله خود امر به تدوین تاریخ نمود .

طبرى مى گوید : چون رسول خدا صلّى الله علیه و آله در ماه ربیع الأوّل به مدینه وارد شدند فرمان به تدوین تاریخ دادند (374) .

و حاكم مى گوید : رسول خدا صلّى الله علیه و آله در ماه ربیع الأوّل به مدینه وارد شدند (375) . و ابن سعد مى گوید : رسول خدا صلّى الله علیه و آله بعد از هجرت از مكّه روز دوشنبه دوازدهم ربیع الأوّل به مدینه وارد شدند ، و این مورد اتّفاق و اجماع است (376) .

و یعقوبى مى گوید : رسول خدا صلّى الله علیه و آله در روز دوشنبه هشتم ماه ربیع الأوّل به مدینه وارد شدند (377) .


[369] ـ بحارالأنوار 350 ج 95 .

[370] ـ ألوزراء و الكتاب 20 ، ألخطط ، مقریزى 184 ج 1 ، مختصر تاریخ دمشق 32 ج 1 .

[371] ـ مختصر تاریخ دمشق ابن منظور 32 ج 1 ، بحار الأنوار 351 ج 55 .

[372] ـ ألتّراتیب الاداریه 181ج1، ألشّماریخ فى علم التّاریخ، سیوطى، 10 نزهة الجلیس 21 ج 1.

[373] ـ مجمع الزّوائد 190 ج 9 ، كنز العمّال 113 ج 3 ، میزان الإعتدال 212 ج 1 ، منتخب كنز العمّال ، حاشیه مسند أحمد 111 ج 5 .

[374] ـ تاریخ طبرى 110 ج 2 .

[375] ـ مستدرك حاكم 626 ج 2 .

[376] ـ طبقات ابن سعد 6 ج 2 ، سیره ابن هشام 341 ج 2 .

[377] ـ تاریخ یعقوبى 41 ج 2 .
[ پنجشنبه 21 اردیبهشت 1391 ] [ 06:37 ق.ظ ] [ سینا علی نسب ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


این وبلاگ گامی است کوچک در جهت روشنگری روشها و دفعات و نتیجه سوء قصدهایی که برای پیامبر رحمت و مهربانی حضرت محمد (ص) بوسیله خلفای راشد و برخی نزدیکان ایشان که از دشمنان واقعی و ماری در آستین بودند بوقوع پیوسته است

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
ابزارهای مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب