تبلیغات
شهید حسادت

شهید حسادت
بحثی پیرامون علل شهادت اولین شهید حسادت و یکی از مظلومان بزرگ تاریخ رسول اکرم حضرت محمد مصطفی (ص)
نویسندگان

در كتاب « ألإصابه » نقل شده است كه : چون رسول خدا صلّى الله علیه و آله امر نمود ، درهائى كه رو به مسجد باز مى شدند بسته شوند ، بر آنان مشقّت پیدا كرد .

حبّه گفت : به حمزه نگاه مى كردم ، در حالى كه پارچه قرمزى را بر روى زمین مى كشید ، و چشمان وى لبریز از اشك بود و مى گفت : عموى خود و أبوبكر و عمر و عبّاس را از مسجد خارج نمودى ، و پسر عموى خود را ساكن كردى (387) .

و از أبوطفیل در حدیث مناشده على علیه السّلام با اجتماع كنندگان روز شورى ، نقل شده است كه ، أمیرالمؤمنین علیه السّلام فرمود : پیامبر صلّى الله علیه و آله درهاى مهاجرین را بست و درِ خانه مرا باز كرد ، تا اینكه حمزه و عبّاس عرض كردند : اى رسول خدا صلّى الله علیه و آله درهاى ما را بستى ، و درِ خانه على را باز نمودى ؟ .

پس پیامبر صلّى الله علیه و آله فرمود : من باز نكردم ...(388)

و در روایت آمده است : حمزه و رقیّه ( دختر رسول خدا ) در زمان بستن درها در قید حیاة بودند ، و أبوبكر و عمر درهاى خود را بسته بودند ، پس از آن عثمان را كه رقیّه در خانه اش بسر مى برد ، صدا زد عثمان گفت  : شنیدم و اطاعت كردم و در خانه خود را بست .

پس رسول خدا صلّى الله علیه و آله به على علیه السّلام فرمود :

« اُسْكُنْ طاهِراً مُطَهَّراً » یعنى طاهر و مطهّر در مسجد سكونت كن .

و چون گفتار پیامبر صلّى الله علیه و آله به على علیه السّلام به گوش حمزه رسید . گفت : اى محمّد ، ما را از مسجد خارج مى كنى و كودكان عبدالمطلّب را نگه مى دارى ؟

پیامبر خدا صلّى الله علیه و آله در پاسخ فرمود : نه ، اگر اختیار با من بود كسى را ترجیح نمى دادم ، به خدا سوگند كسى جز خدا به او عطا نكرد ، و تو بر خیر و نیكى از جانب خدا و رسول او مى باشى امید است ، بشارت یابى . و پیامبر صلّى الله علیه و آله به وى بشارت داد ، پس در جنگ احد به شهادت رسید (389) .

و از امام علىّ بن أبى طالب علیه السّلام نقل شده است كه فرمود : چون رسول خدا صلّى الله علیه و آله فرمان به بستن درهائى داد كه در مسجد بودند ، حمزه در حالى كه پارچه قرمزى را بر روى زمین مى كشید ، و چشم هاى وى لبریز از اشك بود و گریه مى كرد بیرون آمد ، پس رسول خدا صلّى الله علیه و آله فرمود : من تو را خارج نكردم ، و من او را ساكن نكردم ، لكن خداوند او را ساكن نمود (390) .

و از ظواهر چنین بر مى آید كه : بستن درها قبل از سال سوّم هجرت كه حمزه در آن سال به شهادت رسید واقع شده است .


[387] ـ ألإصابه 373 ج 1 ، ألدّر المنثور 122 ج 6 .

[388] ـ مناقب خوارزمى حنفى 225 .

[389] ـ مناقب الإمام على علیه السّلام ، ابن مغازلى 254 و 255 ،كشف الغمّه 332 ـ 331 ج 1 .

[390] ـ سمهودى این حدیث را در وفاء الوفاء در صفحه 477 ج 2 روایت كرده ، ألغدیر 208 ج3 ، از أبى نعیم در كتاب فضائل الصّحابة اللألئ المصنوعه 352 ج 1 ، ألسّیرة الحلبیّة 374 ج 3 ، كنز العمّال 155 و 156 ج 15 مجمع الزّوائد 115 ج 9 ، مستدرك ، حاكم 117 ج 3 ، خصائص ، النّسائى 74 و 75 .
[ یکشنبه 24 اردیبهشت 1391 ] [ 07:53 ق.ظ ] [ سینا علی نسب ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


این وبلاگ گامی است کوچک در جهت روشنگری روشها و دفعات و نتیجه سوء قصدهایی که برای پیامبر رحمت و مهربانی حضرت محمد (ص) بوسیله خلفای راشد و برخی نزدیکان ایشان که از دشمنان واقعی و ماری در آستین بودند بوقوع پیوسته است

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
ابزارهای مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب