تبلیغات
شهید حسادت

شهید حسادت
بحثی پیرامون علل شهادت اولین شهید حسادت و یکی از مظلومان بزرگ تاریخ رسول اکرم حضرت محمد مصطفی (ص)
نویسندگان

و عسقلاتى در ردّ وى چنین مى گوید : این احادیث (396) همدیگر را تقویت مى كنند ، و طریق هركدام به تنهائى شایسته براى استدلال و احتجاج مى باشد ، چه رسد به مجموع آنها .

و افزود : این طرق بسیار زیاد از روایات افراد موثّق ، دلالت مى كند كه این حدیث ، صحیح ، و داراى دلالتى قوى مى باشد .

و همچنین مى گوید : چگونه مى توان به مجرّد توهّم مدّعى شویم احادیث صحیح ، ساختگى و وضع شده هستند ، و اگر این باب باز شود در بسیارى از احادیث صحیح ادّعاى بطلان وارد مى شود ، لكن این ادّعا را خدا و مؤمنان نمى پسندند (397) .

و جوینى مى گوید : حدیث بستن درها را نزدیك به سى تن از رجال حدیث روایت كرده اند (398) .

و معاویه به شهرهاى دور و نزدیك نامه هائى نوشت كه در آنها چنین آمده است : هیچ خبرى را كه یكى از مسلمانان در شأن أبوتراب نقل مى كند رها نكنید ، مگر آنكه در مقابل آن خبرى برایم بیاورید ، كه در فضائل اصحاب باشد ، زیرا این كار برایم محبوبتر است ، و بیشتر موجب روشنى چشم من مى گردد (399) .

و در پیروى از اوامر معاویه در این میدان پیروان باطل حدیثى روایت كردند ، كه مفاد آن چنین مى باشد :

« در مسجد هیچ درى نماند مگر آنكه بسته شد ، مگر درِ أبوبكر ، یا در مسجد هیچ روزنه اى نماند ، مگر روزنه أبوبكر ... » این مطلب را رسول خدا صلّى الله علیه و آله در همان مرضى كه در آن وفات یافت ، بیان فرمود (400) .

و این حدیث دروغین را اسماعیل بن عبدالله أبى اویس بن عبدالله اصبحى ، أبوعبدالله مدنى روایت نمود .

ابن معین درباره این راوى چنین مى گوید : به دو پول سیاه نمى ارزد ، و نیز مى گوید : او و پدرش حدیث را به سرقت مى بردند .

و دولابى در باره اش گفته است كه از نظر حدیث ، جزو افراد ضعیف است .

و نضربن سلمه مى گوید : او كذّاب است .

و سلمة بن شبیب مى گوید : از او شنیدم كه مى گفت : چون اهل مدینه در مطلبى اختلاف پیدا مى كردند ، برایشان حدیث وضع مى كردم .

و از راویان دیگر حدیث ، فلیح بن سلیمان ، أبویحیاى مدنى است كه اسم او عبدالله مى باشد ، لكن فلیح لقبى بود كه بیشتر در نام بردن او استعمال مى شد .

ابن معین درباره او مى گوید : ثقه نمى باشد .

و « مرّة » درباره اش مى گوید : از حدیث او پرهیز مى شود .

و طبرى مى گوید : منصور او را بر صدقات والى خود نمود ، زیرا موقعى كه محمّد بن عبدالله بن الحسن را طلب نمود . وى را به زندانى كردن فرزندان حسن راهنمائى كرد .

و أبوحاتم و مظفّر بن مدرك و نسائى و أبوداود و أبواحمد و على بن المدینى او را تضعیف كرده اند (401) .

و همانطورى كه أبوبكر خانه اى در كنار مسجد نداشت ، و خانه اش در اطراف مدینه بود (402) و از اهل بیت بى آلایش و پاك و تطهیر شده به نصّ صریح قرآن (403) هم نبود ، نمى تواند این فضیلت برایش ثابت شود .

و اگر به وسیله قرآن ، أبوبكر تطهیر شده بود ، رسول خدا صلّى الله علیه و آله به وى اجازه مى داد تا همراه على درى به روى مسجد باز كند . و نه سال او را به تأخیر نمى انداخت ، و اگر درِ خانه أبوبكر باز مى شد ، مسلّماً درِ عمر و عثمان و ابن الجراح نیز باز مى شد .


[396] ـ یعنى احادیث بستن درها .

[397] ـ ألقول المسدّد 19 و 20 و 24 و 25 ، أللألئ المصنوعه 350 ج 1 ، فتح البارى 13 ج 7 ، ارشاد السّارى 85 ج 6 ، وفاء الوفاء 476 ج 2 .

[398] ـ فرائد السّمطین 208 ج 1 .

[399] ـ به كتاب استیعاب نوشته ابن عبد البر ، ج 1 صفحه 65 مراجعه شود ، ألاصابه ، ابن حجر ، 154 ج 1 ، ألكامل فى التّاریخ 163 ج 3 ، تاریخ ابن عساكر 222 ج 3 ، وفاء الوفاء 31 ج 1 ، ألنّزاع و التّخاصم 13 ، تهذیب التّهذیب 435 ج 1 ، ألأغانى ، 44 ج 15 ، شرح نهج البلاغه ، ابن أبى الحدید 116 ج 1 .

[400] ـ سنن البخارى باب قول النّبى صلّى الله علیه و آله ، سدّوا الأبواب الاّ باب أبوبكر ، در حاشیه فتح البارى 11 و 112 ج 7 سنن مسلم 108 ج 7 ، ألبدایة و النّهایة 230 ج 5 .

[401] ـ تهذیب التّهذیب 312 ج 1 ، ألغدیر 36 ج 8 .

[402] ـ تاریخ طبرى 442 ج 2 ، ألكامل فى التّاریخ ، ابن أثیر ، 323 ج 2 .

[403] ـ سوره أحزاب ، آیه 33 ، سنن ترمذى ، 328 ج 5 ، مستدرك حاكم ، 172 ج 3 ، مسند احمد 168 ج 4 ، تفسیر طبرى ، 6 ج 12 .
[ سه شنبه 26 اردیبهشت 1391 ] [ 07:58 ق.ظ ] [ سینا علی نسب ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


این وبلاگ گامی است کوچک در جهت روشنگری روشها و دفعات و نتیجه سوء قصدهایی که برای پیامبر رحمت و مهربانی حضرت محمد (ص) بوسیله خلفای راشد و برخی نزدیکان ایشان که از دشمنان واقعی و ماری در آستین بودند بوقوع پیوسته است

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
ابزارهای مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب