تبلیغات
شهید حسادت

شهید حسادت
بحثی پیرامون علل شهادت اولین شهید حسادت و یکی از مظلومان بزرگ تاریخ رسول اکرم حضرت محمد مصطفی (ص)
نویسندگان

زهرى به دروغ روایت مى كند كه پیامبر صلّى الله علیه و آله به عبدالله بن زمعة فرمود : مردم را امر كن نماز بگذارند .

عبدالله بن زمعه خارج شد و به عمر برخورد كرد و به او گفت : با مردم نماز بگذار ، و عمر با مردم نماز گذاشت ، و صدا را بلند نمود ، و رسول خدا صلّى الله علیه و آله صدایش را شنید پس فرمود : آیا این صداى عمر نیست ؟

مردم گفتند : آرى اى رسول خدا .

فرمود : خدا و مؤمنان این را نمى پسندند . أبوبكر با مردم نماز بگذارد پس عمر به عبدالله بن زمعه گفت : چه كار بدى كردى ، فكر مى كردم رسول خدا صلّى الله علیه و آله فرمان داده بود كه مرا به نماز امر نمائى .

گفت : نه ، بخدا سوگند مرا فرمان نداد تا كسى را امر نمایم (434) .

از جمله دروغها ، این حدیث نقل شده از عایشه است : چون بیمارى رسول خدا صلّى الله علیه و آله سخت شد فرمود : به أبوبكر بگوئید با مردم نماز گذارد .

عرض كردم : یا رسول الله أبوبكر مردى دل نازك است ، و چون قرآن بخواند قادر بر بازداشتن اشك خود نیست ، خوب است غیر أبوبكر را مأمور كنید ، عایشه مى گوید : بخدا من از این مى ترسیدم كه مردم به أوّلین نفرى كه بجاى رسول خدا صلّى الله علیه و آله مى نشیند فال بد بزنند ، مى گوید من دو یا سه مرتبه از حضرت خواستم دیگرى را جانشین نماید پس حضرت فرمود : أبوبكر باید با مردم نماز بگذارد ، شما ، زنان اطراف یوسف هستید (435) .

و از دیگر دروغها ، این حدیث انس ابن مالك است :

چون روز دوشنبه شد ، رسول خدا صلّى الله علیه و آله پرده حجره را كنار زد و أبوبكر را دید كه با مردم نماز مى گذارد ، به چهره مبارك حضرت نگاه كردم دیدم مانند ورق قرآن است و لبخند مى زد .

مى گوید : با دیدن رسول خدا صلّى الله علیه و آله نزدیك بود از شادى در نماز خود اشتباه كنیم ، ناگهان أبوبكر به پشت برگشت ، پس رسول خدا صلّى الله علیه و آله به وى اشاره نمود ، در جاى خود بمان ، پس از آن پرده را رها كرد و در همان روز از دنیا رحلت نمود (436) .

و عایشه مدّتى بعد در كلامى چنین اعتراف مى كند : أبوبكر خارج شد و پیامبر صلّى الله علیه و آله در خود احساس سبكى نمود ، پس در حالى كه به دو نفر تكیه داده بود خارج شد ، گویا مى بینم پاهاى حضرت از شدّت درد بر زمین مى كشید ، و أبوبكر خواست عقب برود .

پیامبر صلّى الله علیه و آله اشاره نمود سر جاى خود بمان ، پس از آن به أبوبكر نزدیك شد تا در كنار او نشست ، و پیامبر صلّى الله علیه و آله نماز مى خواند ، و أبوبكر به وى اقتدا مى كرد ، و مردم به أبوبكر اقتدا مى نمودند (437) .

و این روایت اثبات مى كند كه پیامبر صلّى الله علیه و آله وصیّت به نماز گذاردن أبوبكر نكرد ، زیرا با وجود بیمارى شدید براى منع نماز گذاردن أبوبكر با مردم و براى دفع توطئه ، پیامبر صلّى الله علیه و آله براى نماز خارج شد .

اما درباره این سخن عایشه كه پیامبر صلّى الله علیه و آله با مردم نماز گذارد و أبوبكر به نماز وى اقتدا كرد ، و مردم به نماز أبوبكر اقتدا كردند ، با اندك تحریفى از خود عایشه ، دلالت بر امامت جماعت رسول خدا صلّى الله علیه و آله مى نماید .

حدیث امامت جماعت أبوبكر بجاى پیامبر صلّى الله علیه و آله در صبح روز دوشنبه از طریق عایشه و انس بن مالك وارد شده است ، و این روایات به صورتهاى گوناگونى اختلاف پیدا كردند ، یك بار به این صورت كه أبوبكر با مردم سه روز نماز خواند ، و بار دیگر به این صورت كه فقط در صبح روز دوشنبه ( یعنى روز رحلت پیامبر ) با آنان نماز خواند و اختلاف روایات دلالت بر بطلان آنها دارد ، زیرا گفته اند دروغگو فراموشكار است .

و این حدیث با ادلّه اى دیگر نیز رد مى شود ، از جمله اینكه عایشه جنگ جمل را كه در آن نزدیك به بیست هزار مسلمان قربانى شدند ، به راه انداخت تا پسر عموى او طلحه یا پسر خواهر او عبدالله بن زبیر بر حكومت مسلمانان تسلّط پیدا نمایند ، پس در راه حكومت پدر خود چه كرده است ؟ آیا با وجود به راه انداختن چنین جنگى مى توان حدیث او را در موضوع خلافت پدرش پذیرفت ؟

و بعلاوه خود عایشه آن حدیث را هم رد نموده است او مى گوید : پیامبر صلّى الله علیه و آله خطاب به عایشه فرمود : شما همنشینان یوسف هستید (438) و طبیعى است كه پیامبر صلّى الله علیه و آله چنین سخنى به او بگویید ، زیرا عایشه فریبكارى و حیله گرى نمود و در قضیّه امامت جماعت پدرش در صبح روز دوشنبه اصرار كرد .


[434] ـ طبقات ابن سعد 224 و 215 ج 2 ، ألمغازى النّبویّه ، زهرى 132 .

[435] ـ صحیح بخارى ، فتح البارى 140 ج 8 ، مغازى زهرى 132 .

[436] ـ بخارى این حدیث را نقل كرده است ، فتح البارى 143 ج 8 ، مغازى زهرى 132 .

[437] ـ ألبدایة و النّهایة ، ابن كثیر 253 ج 5 .

[438] ـ تاریخ طبرى 439 ج 2 ، ألبدایة و النّهایة ، ابن كثیر 253 ج 5 .
برچسب ها: أحادیث ساختگى، روایات ساختگى، ابوبکر، صحابه پیامبر،
[ دوشنبه 8 خرداد 1391 ] [ 09:05 ق.ظ ] [ سینا علی نسب ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


این وبلاگ گامی است کوچک در جهت روشنگری روشها و دفعات و نتیجه سوء قصدهایی که برای پیامبر رحمت و مهربانی حضرت محمد (ص) بوسیله خلفای راشد و برخی نزدیکان ایشان که از دشمنان واقعی و ماری در آستین بودند بوقوع پیوسته است

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
ابزارهای مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب