تبلیغات
شهید حسادت

شهید حسادت
بحثی پیرامون علل شهادت اولین شهید حسادت و یکی از مظلومان بزرگ تاریخ رسول اکرم حضرت محمد مصطفی (ص)
نویسندگان

زبیر بن العوام با اهل بیت نبوّت علیهم السّلام بود ، و عبدالله فرزند او در دامان خاله اش عایشه پرورش یافت ، و چون با تربیت عایشه بزرگ شد با تربیت پدرش مخالف گردید ، و این دو شیوه تربیت شروع به تعارض و مقابله با همدیگر نمودند ، پس عبدالله بر پدرش غلبه یافت ، و از همان روز زبیر پیرو برنامه دینى و سیاسى عبدالله گردید .

و چیزى كه موفقیّت عایشه را در گسترش فرهنگ خود بر خویشاوندانش بخوبى بیان مى كند ، كشاندن زبیر و فرزندش عبدالله به جنگ جمل براى مبارزه با امام زمانشان علىّ علیه السّلام بود .

و زبیر قربانى همین پیروى كودكانه بود ، و در این میدان او یكى از كسانى بود كه در راه عایشه قربانى گردید .

أمیرمؤمنان علىّ بن أبى طالب علیه السّلام اثر تربیت را بیان نموده مى گوید : پیوسته زبیر از ما اهل البیت بود ، تا آنكه فرزندش عبدالله بزرگ شد (487) .

و عبدالله ، ثبات قدمى در هیچ قول و فعلى نداشت ، براى همین افراد مخلص از او دور گردیدند ، و بجاى آنها بدكاران و منافقین دور او را گرفتند ، و آن چنان در گمراهى پیش رفت تا جائى كه براى رسیدن به اهداف سلطه جویانه خود سبب سوزاندن و ویرانى كعبه گردید (488) .

و برادرش مصعب بن الزّبیر نیز بر همین شیوه پیش رفت و شش هزار مسلمان را كه قبل از تسلیم شدن متعهّد به امان دادن به آنها شده بود به قتل رسانید ، و سپس با انواع حیله ها و خدعه و نیرنگ ممارست نمود تا كشته شد .

حضرت رسول صلّى الله علیه و آله مى فرماید : مكر و حیله در آتش است ، و پیامبر صلّى الله علیه و آله و على علیه السّلام در مكر وارد نشدند ، لكن دشمنانشان در مكر و حیله وارد گردیدند . حسین علیه السّلام و عبدالله بن الزّبیر دو نمونه براى دو شیوه تربیت مختلف بودند ، یكى تربیت شده فاطمه سلام الله علیها و دیگرى تربیت شده عایشه .

أبوجعفر اسكافى معتزلى مى گوید : معاویه گروهى از صحابه و گروهى از تابعین را برآن داشت تا أخبار ناروا و زشتى در حقّ على علیه السّلام روایت نمایند ، كه منجر به طعن و بدنامى و بیزارى از وى گردد .

و براى هركدام جایزه اى مقرّر نمود آنها نیز آنقدر حدیث ناروا بوجود آوردند كه موجب رضایت وى گردید . و از جمله این گروه ، أبوهریره و عمرو بن العاص و مغیرة بن شعبه و از تابعین عروه بن الزّبیر به چشم مى خوردند (489).

و این رشته هنرى یكى از رشته هاى فرهنگى فرزندان زبیر بن العوام گردید كه به وسیله آن ، ثروتهاى بى كران زیادى از دولت هاى اموى بدست آوردند ، و میراث فریبكارانه و دروغینى از خود به یادگار گذاشتند .

از میان فرزندان شناخته شده زبیر بن العوام مصعب زبیرى و زبیربن بكّار مى باشند ، كه كتابها را با شایعات مخالف و دشمنانه با اهل بیت و مخالف با حقایق مسلّم پرنموده اند .

و از این روایات ساختگى روایت ازدواج عمر بن الحطّاب « الخطّاب » با امّ كلثوم ، دختر علىّ بن أبى طالب علیه السّلام (490) و روایت ازدواج عثمان بن عفّان با امّ كلثوم دختر رسول خدا مى باشد (491) .

و بخاطر افتراهاى زیادى كه زبیربن بكّار به اهل بیت علیهم السّلام نسبت مى داد بارها صحابه مخلص ، تلاش براى قتل وى نمودند ، و او نیز به بغداد فرار كرد .

و غار بازیچه اى در دست داستان سرایان گردید ، كه با نام آن هر روز و شب روایت ها مى ساختند . از جمله آنكه أبوبكر به پسر خود عبد الرّحمن گفت : اگر در بین مردم حادثه اى رخ داد ، به همان غارى كه من و رسول خدا صلّى الله علیه و آله در آن مخفى شدیم رو بیاور ، و در آن بمان زیرا آنجا روزى تو صبح و شب خواهد آمد (492)در حالى كه این قصّه گویان فراموش كردند روایت غذا آوردن اسماء دختر أبوبكر براى پیامبر صلّى الله علیه و آله و أبوبكر در غار را سابقاً ساخته اند (493) .

واحدى نازل شدن طعام بر پیامبر صلّى الله علیه و آله را در غار ، روایت نكرده است ، آیا سزاوار است در غار بر عبد الرّحمن بن أبى بكر طعام نازل شود ، و بر رسول خدا صلّى الله علیه و آله نازل نشود .


[487] ـ شرح نهج البلاغه ، حمیدى ، خصال صدوق 157 ، ألإستیعاب 906 ج 3 ، شرح حال عبدالله بن زبیر ، شرح نهج البلاغه ابن أبى الحدید 167 ج 2 .

[488] ـ ألمجالس الفاخره ، شرف الدّین ، 218 .

[489] ـ شرح نهج البلاغه ابن أبى الحدید 358 ج 1 .

[490] ـ به ج دوّم كتاب ألسّیرة النّبویّه از همین مؤلف مراجعه كنید .

[491] ـ به ج دوّم كتاب ألسّیرة النّبویّه از همین مؤلف مراجعه كنید .

[492] ـ ألبدایة و النّهایة 222 ج 3 .

[493] ـ مختصر تاریخ دمشق ، 150 ج 3 ، 31 ج 33 .
برچسب ها: أحادیث ساختگى، روایات ساختگى، عایشه، زنان پیامبر (ص)،
[ پنجشنبه 18 خرداد 1391 ] [ 06:53 ق.ظ ] [ سینا علی نسب ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


این وبلاگ گامی است کوچک در جهت روشنگری روشها و دفعات و نتیجه سوء قصدهایی که برای پیامبر رحمت و مهربانی حضرت محمد (ص) بوسیله خلفای راشد و برخی نزدیکان ایشان که از دشمنان واقعی و ماری در آستین بودند بوقوع پیوسته است

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
ابزارهای مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب