تبلیغات
شهید حسادت

شهید حسادت
بحثی پیرامون علل شهادت اولین شهید حسادت و یکی از مظلومان بزرگ تاریخ رسول اکرم حضرت محمد مصطفی (ص)
نویسندگان

رسول خدا صلّى الله علیه و آله به جمع آورى و تدوین حدیث نبوى و قرآن اهتمام نمود ، و براى تفسیر قرآن عنایت فوق العاده اى مبذول مى داشت .

در حالى كه عمر بن الحطّاب « ألخطّاب » به شعر و تدوین آن همّت گماشت و چنین مى گفت : شعر را فرا گیرید كه در آن محاسنى وجود دارد كه مورد طلب است و بدیهائى وجود دارد ، كه مورد اجتناب است (518) .

و از مغیرة بن شعبه « والى كوفه » درخواست كرد اشعارى را كه در دوران جاهلیّت و در اسلام سروده شده اند جمع آورى و تدوین نماید(519).

و دیدگاه عمر بر تدوین شعر و سوزاندن حدیث نبوى و منع از نوشتن قرآن و تفسیر آن استوار بود .

و اعراب جاهلى در بازار عكّاظ ، اهتمام وافرى به شعر داشتند ، و قصیده هاى ممتاز را در كعبه آویزان مى كردند ، لذا دولت عمر به صورتى دقیق تر به این مطلب اهتمام ورزید ، كه در تدوین و جمع آورى اشعار جاهلى و اسلامى نمودار مى شد .

و معاویه در پیروى از جاى پاى أبوبكر و عمر در منع از حدیث پافشارى كرد ، و عبدالله بن عمر ] عبّاس [ را در صورت بیان حدیث نبوى تهدید به كشتن نمود (520) .

و شیوه و روش حزب قریش كافر ، با موضوع حفظ و نشر حدیث نبوى و تدوین آن مبارزه مى نمود ، و چنین استدلال مى كرد كه نبىّ مكرّم صلّى الله علیه و آله مانند اشخاص دیگر خطا و اشتباه مى نماید .

و أبوبكر و عمر و عثمان بر همین شیوه و دیدگاه ، سیر كردند ، و احادیث بسیارى نابود شدند ، كه از حضور رسول خدا صلّى الله علیه و آله در غار سخن مى گفتند .

و به علاوه ، این دیدگاه در ظهور دروغهائى كه هیچ واقعیّتى نداشتند كمك شایانى نمود ، كه مهمتر از همه و سرآمد آنها حدیث حضور دروغین أبوبكر در غار به شمار مى رود .

و اگر أبوبكر و عمر و عثمان تمایل و رغبت به حقیقت و نشر آن داشتند ، اجازه مى دادند حقیقت دست بدست گشته و نوشته شود ، لكن آن حقایق را منع كردند ، و در پوشش نهادن بر آنها پافشارى و اصرار ورزیدند ، و چنین عملى را احدى جز انسان وحشت زده از واقعیّات انجام نمى دهد ، و از همین حقایق ، كه توسّط فرمان عمر بن الخطّاب محو گردید ، قضیّه « حىّ على الصّلوة » مى باشد كه بر ولایت علىّ بن أبى طالب علیه السّلام تصریح مى نمود (521) .


[518] ـ زهرة الآداب 58 ج 1 .

[519] ـ ألخطط ، مقریزى 143 ج 4 ، ألتّراتیب الإداریّه 255 ج 2 .

[520] ـ قاموس الرّجال 17 ج 9 ، صفیّن 220 .

[521] ـ شجره طوبى ، حائرى 70 ج 1 ، دیوان أمیر صنعانى 456 تا 458 .
برچسب ها: أحادیث ساختگى،
[ چهارشنبه 24 خرداد 1391 ] [ 07:58 ق.ظ ] [ سینا علی نسب ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


این وبلاگ گامی است کوچک در جهت روشنگری روشها و دفعات و نتیجه سوء قصدهایی که برای پیامبر رحمت و مهربانی حضرت محمد (ص) بوسیله خلفای راشد و برخی نزدیکان ایشان که از دشمنان واقعی و ماری در آستین بودند بوقوع پیوسته است

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
ابزارهای مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب