تبلیغات
شهید حسادت

شهید حسادت
بحثی پیرامون علل شهادت اولین شهید حسادت و یکی از مظلومان بزرگ تاریخ رسول اکرم حضرت محمد مصطفی (ص)
نویسندگان

خاتم الأنبیاء صلّى الله علیه و آله نسبت به قضیّه انتخاب رفقاى راه خود اهتمام مىورزید ، و در سالهاى عبادت خود در غار نور ، علىّ بن أبى طالب مصاحب و همراه او بود ، و خداوند سبحان را به همراه وى عبادت مى كرد ، و در همان مكان على علیه السّلام با رسول خدا بسر مى برد .(546)

و در قضیّه هجرت به مدینه رسول خدا صلّى الله علیه و آله بخاطر چند امر نمى توانست على علیه السّلام را به همراه خود ببرد ، كه آن امور در این چند امر خلاصه مى شوند :

1 ـ پیامبر صلّى الله علیه و آله احتیاج داشت شخصى در بستر او بخوابد تا كفّار محاصره كننده خانه خود را به اشتباه بیندازد ، و جز على علیه السّلام كسى نبود كه در راه پیامبر صلّى الله علیه و آله حاضر به چنین فداكارى باشد .

2 ـ پیامبر صلّى الله علیه و آله اضطرار داشت على علیه السّلام را در مكّه باقى بگذارد تا امانت ها را به صاحبانشان برگرداند ، و احدى جز على نمى توانست به این امر مهم و خطیر قیام نماید .

3 ـ و رسول خدا احتیاج به مردى شجاع و امین داشت ، تا فاطمه سلام الله علیها را قبل از آنكه گردنكشان مكّه او را به اسارت بگیرند ، و او را گروگانى براى رسیدن به اهداف دشمنانه خویش به شمار آورند ، از مكّه به مدینه بیاورد ، و جز على علیه السّلام ، هیچ انسانى توان قیام و اقدام به چنین امر دشوارى را نداشت .

و پیامبر صلّى الله علیه و آله در حمله طولانى مدّت تبوك بر اصحاب مخلص خود حذیفه بن الیمان و عمّار یاسر اعتماد نمود ، و این دو نفر از جان گذشته در مقابل هجوم توطئه گران بر قتل حضرت كه عبارت بودند از أبوبكر و عمر و عثمان و معاویه و عمر بن العاص و مغیرة بن شعبه و أبوموسى اشعرى و طلحة بن عبیدالله و أبوعبیدة بن الجرّاح و عبدالرّحمان بن العوف ، دفاعى جانانه مى نمودند (547).

و معقول نیست كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله أبوبكر را در قضیّه هجرت خود انتخاب كند ، همان مردى كه در جنگهاى احد و خیبر و هوازن از كنار حضرت فرار كرد ، و در جنگ تبوك براى قتل رسول خدا صلّى الله علیه و آله توطئه چینى كرد (548).

و رسول خدا صلّى الله علیه و آله به شخصیّت افراد مردم و اعمال آینده آنها هرگاه مى خواست از جانب خداوند سبحان آگاهى داشت . ولى عملا أبوبكر و یاران او در ابتداى سال یازدهم هجرى موفّق به قتل رسول خدا صلّى الله علیه و آله شدند (549) .

و پیامبر صلّى الله علیه و آله شناخت كاملى نسبت به اصحاب و جهت گیرى و اخلاص آنان نسبت به خود و اسلام داشت ، أبوبكر در اواخر ، بعد از اسلام آوردن پنجاه نفر (550) و با فاصله كوتاهى قبل از هجرت ، اسلام آورد . و در دنیا از هیچ رهبر عاقلى معقول نیست در كار مهم و خطیرى چون هجرت ، بر مردى خالى از اخلاص اعتماد نماید .

و تمام رهبران جهان چه مؤمن و چه غیر مؤمن در جهت انتخاب رفیقان سفر ، خود را به زحمت مى انداختند ، و این اهتمام در سفرهاى خطیر و مهم بسیارى جدّى مى شد ، پس هرگاه رفیق مخلص و با وفا پیدا مى كردند ، او را به همراه مى بردند و اگر نمى یافتند به تنهائى سفر مى نمودند ، و رسول خدا صلّى الله علیه و آله مطلبى را بیان فرمودند ، كه به وضوح معرفت وى را به سرنوشت و اعمال آینده مردم آشكار مى كند . حضرت فرمودند :

لتحذون حذو الّذین قبلكم من الیهود و النّصارى حذو القذة بالقذة و حذو النّعل بالنّعل فلو دخلوا جحر ضبّ دخلتموه

شما چون یهود و نصارا ، پیش از خود به پیش مى روید ، و هر كارى كردند شما هم خواهید كرد تا جائى كه اگر آنان در لانه سوسمارى وارد شده باشند ، شما هم وارد مى شوید (551)


[546] ـ شرح نهج البلاغه ، ابن أبى الحدید 248 ج 13 .

[547] ـ ألمحلّى ، ابن حزم أندلسى 225 ج 11 ، تفسیر ابن كثیر 605 ج 2 ، چاپ دار احیاء التّراث العربى ـ بیروت ، منتخب التّواریخ ، خراسانى 63 .

[548] ـ همان مصدر .

[549] ـ به كتاب هل اغتیل النّبى صلّى الله علیه و آله از همین مؤلّف مراجعه شود .

[550] ـ ألبدایة و النّهایة 38 ج 2 ، تاریخ طبرى 60 ج 2 .

[551] ـ علل الشّرایع ، شیخ صدوق 209 ج 1 ، ألسّقیفه ، سلیم ابن قیس 163 ، مدینه المعاجز هاشم بحرانى 10 ج 2 .
برچسب ها: تلاش براى تغییر دین مردم، صحابه پیامبر،
[ چهارشنبه 7 تیر 1391 ] [ 06:43 ق.ظ ] [ سینا علی نسب ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


این وبلاگ گامی است کوچک در جهت روشنگری روشها و دفعات و نتیجه سوء قصدهایی که برای پیامبر رحمت و مهربانی حضرت محمد (ص) بوسیله خلفای راشد و برخی نزدیکان ایشان که از دشمنان واقعی و ماری در آستین بودند بوقوع پیوسته است

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
ابزارهای مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب