تبلیغات
شهید حسادت

شهید حسادت
بحثی پیرامون علل شهادت اولین شهید حسادت و یکی از مظلومان بزرگ تاریخ رسول اکرم حضرت محمد مصطفی (ص)
نویسندگان

كعب الأحبار داراى شخصیّت با ذكاوت و تمایلاتى شیطانى بود ، و در ابتداء این حبر اعظم ، دین محمّد صلّى الله علیه و آله را نپذیرفت ، و با آن معارضه و مبارزه نمود ، و چون اسلام در جبهه شام پیروز شد ، و مسلمانان فلسطین را فتح نموده ، و از تسلّط روم آزاد كردند ، كعب از غفلت خود بیدار شد یا به عبارت بهتر ، كعب این فرصت بدست آمده را غنیمت شمرد . زیرا مسلمانان ساده و بى آلایش بوده و به خاطر دیندار بودن ، سخت گیرى نمى كردند . لذا بازگشت یهودیان به فلسطین كه به امر رومیان از آنجا رانده شده بودند آسان و ممكن مى گردید ! و از طرفى مسیحیان بر شام سلطه اى نداشته ، و قدرتى بر آزار و شكنجه یا باز داشتن یهودیان از داخل شدن به بیت المقدّس را چون گذشته نداشتند . و سبب دیگر در این فرصت طلائى رسیدن معاویه بن أبى سفیان به منصب والى اسلامى در شام بود . و معاویه و أبوسفیان هر دو نزد یهودیان مشهور به كفر بوده و رابطه پایدار و محكمى با آنان داشته اند .

و سبب دیگر آن بود كه یهودیان رغبتى بر ماندن در حجاز نداشتند زیرا در نظرشان حجاز تقدّس خاصّى نداشت و خیرات زیادى هم نداشته و در آنجا حركاتشان هم مدّ نظر قرار مى گرفت .

و بعد از پیروزى پیامبر صلّى الله علیه و آله بر آنان در جنگ هاى مختلف منابع مالى آنان اندك و زمینهایشان نیز محدود و كوچك گردید ، و از طرفى عمر بن الحطّاب ( الخطّاب ) بر خلاف پیامبر صلّى الله علیه و آله به توراة و یهودیان احترام مى گذاشت ، و در شنیدن اخبار كتابهاى یهودیان درباره گذشته و حال و آینده رغبت داشت .

و علماء و محقّقان اسلام آوردن كعب الأحبار را در زمان عمر تأیید كرده اند (581) و كعب با وجود آنكه رسول خدا صلّى الله علیه و آله را ندیده بود ، و نسبت به آن حضرت و اسلام بغض و كینه شدیدى داشت ، لكن دنیا را با احادیث خود كه از هیچ گونه صحّتى برخوردار نبود پر كرد .

ذهبى در كتاب تذكرة الحفّاظ مى گوید : در زمان دولت أمیرالمؤمنین عمر ، كعب الأحبار از یمن به مدینه آمد ، و صحابه و دیگران از او اخذ حدیث مى كردند ، و جماعتى از تابعین از وى روایت مى كردند ، و بعد از آنكه شام و سایر بلاد اسلامى را با روایات و قصّه هاى خود كه از أخبار « یهودیّت » استمداد مى گرفت پركرد ، همانطورى كه تمیم دارى در اخبار نصرانیّت انجام مى داد ، در سال 33 هجرى در حمص درگذشت .

و از دیگر كسانى كه به دروغ اسلام آوردند عبدالله بن سلام حبر بود (582) كه اسلام او چون اسلام كعب الأحبار دروغین بود ،و هیچ یك از قدما كعب الأحبار را توثیق نكرده است (583) .


[581] ـ ألدّر المنثور ، سیوطى 169 ج 2 .

[582] ـ او از یهودیان بنى قینقاع مدینه بود ، و گفته شده است دو سال قبل از وفات پیامبر صلّى الله علیه و آله به دست آن حضرت اسلام آورد . برقى در اصابه ، همین مطلب را نقل كرده ، ابن حجر 320 ج 2 ، و ظاهراً اصحاب ، همانطورى كه خبر زیر دلالت مى كند به سخن او گوش فرا نمى دادند . عبدالله بن سلام نزد عثمان كه از هرطرف محاصره شده بود آمد           ----         پس عثمان گفت : چرا آمدى . گفت : براى یاریت آمده ام ، عثمان گفت : نزد مردم برو و آنها را از من دور كن زیرا اگر خارج شوى بهتر از آن است كه نزد من باشى . پس عبدالله خارج شد و گفت : در جاهلیّت اسم من فلان بود و رسول خدا صلّى الله علیه و آله مرا عبدالله نامید ... خدا را خدا را در این مرد مبادا او را بكشید ، بخدا سوگند اگر او را بكشید ملائكه همسایه خود را مى رانید و شمشیر در نیام خدا برایتان از نیام كشیده مى شود و تا روز قیامت در نیام نخواهد رفت ، پس مردم فریاد بر آوردند كه : یهودى را بكشید و عثمان را بكشید ، اسد الغابه ابن أثیر 246 ج 3 ، و در اینجا ملاحظه مى كنیم كه صحابه شهادت دادند ابن سلام هنوز بر یهودیّت خود باقى است و از طرفى عثمان از ماندن ابن سلام در خانه خود ترسید ، زیرا مسلمانان هیچ اعتمادى بر وى نداشتند و عبدالله بن سلام در فتح بیت المقدّس همراه عمر بود ، مختصر تاریخ دمشق ابن منظور 246 ج 2 ، بنابراین عبدالله بن سلام و كعب الأحبار هر دو همراه عمر در سفر به شام بودند .

[583] ـ به كتابهاى ألدّر المنثور 169 ج 2 ، و ضحى الإسلام 97 ج 2 ، و اضواء على السّنة المحمّدیّه 148 و سیر أعلام النّبلاء ، ذهبى 490 ج 3 و تاریخ أبى زرعه 544 ج 1 ، و سنن بخارى 281 و 282 ج 13 مراجعه كنید .
برچسب ها: أحادیث ساختگى، قصّه گویان و تحریف حدیث،
[ پنجشنبه 5 مرداد 1391 ] [ 07:17 ق.ظ ] [ سینا علی نسب ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


این وبلاگ گامی است کوچک در جهت روشنگری روشها و دفعات و نتیجه سوء قصدهایی که برای پیامبر رحمت و مهربانی حضرت محمد (ص) بوسیله خلفای راشد و برخی نزدیکان ایشان که از دشمنان واقعی و ماری در آستین بودند بوقوع پیوسته است

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
ابزارهای مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب