تبلیغات
شهید حسادت

شهید حسادت
بحثی پیرامون علل شهادت اولین شهید حسادت و یکی از مظلومان بزرگ تاریخ رسول اکرم حضرت محمد مصطفی (ص)
نویسندگان

راه دیگرى كه عمر براى فرار از سؤالها در پیش گرفت ، منع كردن از این سؤالها بود ، چه سؤالها از تفسیر قرآن باشد یا از عقاید دینى و همانطورى كه در جاى خود گفته ایم عمر مردى را كه درباره تفسیر قرآن سؤال كرد كتك زد (595) . در حالى كه على علیه السّلام به مردم مى فرمود : از من سؤال كنید به خدا سوگند از من سؤال نمى كنید از چیزى كه تا روز قیامت باشد ، مگر آنكه پاسخ آنرا بگویم ، درباره كتاب خدا سؤال كنید ، به خدا سوگند آیه اى نیست ... و چون صبیغ بخاطر سؤال خود درباره آیه « والذّاریات ذرواً » روزهاى متعدّدى از خلیفه به شدّت كتك خورده بود ، ابن كوّاء (596) از امام على علیه السّلام درباره آیه و الذّاریات ذرواً سؤال كرد . و تصوّر مى كرد على علیه السّلام نیز همانند عمر كه سؤال كننده را به شدّت كتك زد و از سؤال او منع نمود ، جواب خواهد داد . پس على علیه السّلام فرمود : ذاریات بادهائى هستند كه گندم و جو را وقتى مى رسند به حركت در مى آورد .

ابن كوّاء گفت : معنى و الجاریات یسراً چیست ؟

حضرت فرمود : كشتى ها !

ابن كوّاء گفت : معنى المقسّمات أمراً چیست ؟

على علیه السّلام فرمود : ملائكه (597) .

و از جمله اسبابى كه موجب توجّه خلیفه و اهتمام او به كعب و تمیم دارى و عبدالله بن سلام شد آن است كه : عربهاى قبل از اسلام به یهودیان و مسیحیان ، چون صاحب فرهنگ و دین بودند توجّه مى كردند و همین توجّه در بعضى از مسلمانان استمرار یافت ، همانطورى كه عمر اندیشمندان حیله گر را بخود نزدیك مى كرد ، و با آنها مشورت مى نمود و از رأیشان استفاده مى كرد . و كعب یكى از همین اندیشمندان بود كه در كنار ابن العاص و مغیره و معاویه و عبدالله بن أبى ربیعه قرار مى گرفت .

و این حیله گران شریعت را تحریف كرده و فتنه ها را رواج داده ، و فساد را منتشر كرده و شهرها را تخریب نمودند . زیرا اساس انهدام اسلام را از نظر سیاسى و اقتصادى و اجتماعى و فرهنگى پى ریزى كرده بودند .


[595] ـ العمّال 150 ج 2 ، حدیث 4169 ، ألمصاحف ، ابن الأنبار ، و نصر المقدسى فى الحجّة .

[596] ـ كه بعداً از خوارج شمرده مى شد .

[597] ـ كنز العمّال 357 ج 2 ، تفسیر ابن كثیر 231 ج 4 ، چاپ مصر ، فتح البارى 221 ج 10 ، چاپ مصر ، تفسیر طبرى 116 ج 26 ، چاپ مصر با افست بیروت .
برچسب ها: قصّه گویان و تحریف حدیث، كعب الأحبار،
[ یکشنبه 8 مرداد 1391 ] [ 06:53 ق.ظ ] [ سینا علی نسب ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


این وبلاگ گامی است کوچک در جهت روشنگری روشها و دفعات و نتیجه سوء قصدهایی که برای پیامبر رحمت و مهربانی حضرت محمد (ص) بوسیله خلفای راشد و برخی نزدیکان ایشان که از دشمنان واقعی و ماری در آستین بودند بوقوع پیوسته است

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
ابزارهای مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب