تبلیغات
شهید حسادت

شهید حسادت
بحثی پیرامون علل شهادت اولین شهید حسادت و یکی از مظلومان بزرگ تاریخ رسول اکرم حضرت محمد مصطفی (ص)
نویسندگان

مرجعیّت دینى منبع بیان قوانین الهى و احكام شرعى تكلیفى و وضعى است ، و مرجع حلّ مشكلات قضائى و سیاسى و اجتماعى مى باشد . و مقصود از مرجعیّت دینى آن نیست كه بتواند در مقابل نصوص و متون الهى اجتهاد نماید ، بلكه مرجعیّت قادر است از قرآن و احادیث شریفه نص و حكم الهى را بدست آورد .

زیرا قرآن كتاب خداست و چون پیامبر صلّى الله علیه و آله از روى هواى نفس سخن نمى گفت ، بلكه سخنان او مایه از وحى مى گرفت ، حدیث هم بر این اساس ، كلام خدا محسوب مى شود . و مرجعیّت اهل البیت علیه السّلام نیز با كلام خداوند سبحان ثابت مى شود . خداوند فرمود :

إنَّما وَلِیُّكُمُ اللهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذینَ آمَنُوا الَّذینَ یُقیمُونَ الصَّلاةَ وَ یُؤْتُونَ الزَّكاةَ وَ هُمْ راكِعُونَ(598)

همانا سرور شما خداوند است و پیامبر او و مؤمنانى كه نماز را برپا مى دارند و در حال ركوع زكات مى دهند

و سخن پیامبر صلّى الله علیه و آله كه فرمود :

انّى تارك فیكم الثّقلین ، كتاب الله و عترتى اهل بیتى ، و أحدهما أكبر من الآخر ، لن تضلّوا إن تمسّكتم بهما ، و انّهما لن یفترقا الىّ یردا علىّ الحوض یوم القیامه (599)

در میان شما دو وزنه گرانبها را به یادگار گذاشته ام یكى كتاب خدا و دیگرى عترتم كه اهل بیت من مى باشند ، و یكى از آنها از دیگرى بزرگتر است ، اگر به آن دو وزنه تمسّك كنید هرگز گمراه نمى شوید و آن دو از همدیگر جدا نمى شوند تا روز قیامت در حوض بر من باز گردند

بنابراین ثقل اهل البیت علیهم السّلام طبق این نصّ صریح ، مساوى با ثقل قرآن است ، زیرا آنان مفسّران واقعى قرآن و بیان كننده حدیث صحیح مى باشند . و هدایت و قرار گرفتن در صراط مستقیم مشروط به تمسّك به آن دو ، و گمراهى و انحراف مقرون به دورى از آن دو مى باشد . و عمر این ولایت را در روزى كه با یك نفر أعرابى در بیان منزلت و مقام على علیه السّلام صحبت مى كرد بیان نمود و گفت : او مولاى هر مرد و زن مؤمن است و كسى كه على مولاى او نباشد مؤمن نیست (600)


[598] ـ سوره مائده ، آیه 55 ، شبلنجى در كتاب نور الأبصار 170 ، این مطلب را ذكر نمود و گفت : أبواسحاق احمد ثعلبى ، این مطلب را در تفسیر خود نقل كرده ، و به كتاب در المنثور سیوطى و كشّاف زمخشرى در تفسیر آیه مراجعه كنید .

[599] ـ صحیح مسلم ، 122 ج 7 ، مسند احمد ابن حنبل ، 181 ج 5 ، صحیح ترمذى ، 621 ج 5 ، ألسّیرة النّبویّه ، ابن دحلان در حاشیه سیره حلبیّه 231 ج 3 ، ألمعجم الصّغیر ، طبرانى ، 131 ج 1 ، كنز العمّال ، 1651 .

[600] ـ به اخراج دار قطنى ، در كتاب صواعق محرقه ، ابن حجر 107 رجوع شود .
برچسب ها: قصّه گویان و تحریف حدیث، مرجعیت قصه گویان،
[ دوشنبه 9 مرداد 1391 ] [ 06:05 ق.ظ ] [ سینا علی نسب ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


این وبلاگ گامی است کوچک در جهت روشنگری روشها و دفعات و نتیجه سوء قصدهایی که برای پیامبر رحمت و مهربانی حضرت محمد (ص) بوسیله خلفای راشد و برخی نزدیکان ایشان که از دشمنان واقعی و ماری در آستین بودند بوقوع پیوسته است

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
ابزارهای مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب