تبلیغات
شهید حسادت

شهید حسادت
بحثی پیرامون علل شهادت اولین شهید حسادت و یکی از مظلومان بزرگ تاریخ رسول اکرم حضرت محمد مصطفی (ص)
نویسندگان

این خبر هنگامى مورد اطمینان واقع شد كه پیامبر صلّى الله علیه و آله بر یهودیان و كفّار جزیرة العرب پیروز شد ، و بر كشورى پهناور كه شامل یمن و عمّان و بحرین مى شد مسلّط گردید ، و بعد از آنكه تمیم دارى بر این مطلب یقین پیدا كرد و اسلام آوردن خود را علنى نمود ، تازه معلوم شد اهداف مادّى و دنیوى او بر اسلام وى غلبه دارد ، و براین مطلب چنین تصریح كرد :

أبوهند دارى مى گوید : ما در مكّه نزد رسول خدا صلّى الله علیه و آله آمدیم و ما شش نفر بودیم ، تمیم بن اوس و برادرش نعیم بن اوس و یزید بن قیس و أبوهند بن عبدالله ـ گوینده همین حدیث ـ و برادرش طیّب بن عبدالله كه او را رسول خدا صلّى الله علیه و آله عبد الرّحمن نامید ، و فاكه بن النّعمان ، پس همگى اسلام آوردیم . و از رسول خدا صلّى الله علیه و آله خواستیم كه تا قطعه اى از زمین شام را به ما واگذار نماید .

رسول خدا صلّى الله علیه و آله فرمود : هر چه را مى خواهید درخواست كنید، پس تمیم گفت : به نظرم مى رسد بیت المقدّس و روستاهاى آن را درخواست كنیم .

أبوهند گفت : و در جائى مانند بیت المقدّس املاك عربها وجود دارد و مى ترسم مورد قبول واقع نشود .

تمیم گفت : بیت جبرین (631) و اطراف آن را از حضرت درخواست مى كنیم .

أبوهند گفت : اینكه خیلى بیشتر است ، خیلى بیشتر .

تمیم پرسید : به نظرت كدام منطقه را درخواست كنیم ؟

أبوهند گفت : به نظرم مى رسد از حضرت منطقه اى را درخواست كنیم كه حصن تل و چاههاى ابراهیم در آن واقع شده است .

تمیم گفت : راست گفتى و موفّق شدى .

آنگاه رسول خدا صلّى الله علیه و آله فرمود : اى تمیم آیا دوست دارى درباره مطالبى كه به همدیگر مى گفتید خبرم دهى ؟ یا دوست دارى من به تو خبر دهم ؟

تمیم گفت : اى رسول خدا صلّى الله علیه و آله ، اگر شما خبر دهید ایمانمان اضافه مى شود .

رسول خدا صلّى الله علیه و آله فرمود : « شما چیزى خواستید و او چیز دیگرى خواست و نظرى كه داد چه خوب نظرى است ... (632) »

و در اینجا وجود هدف مشترك بین تمیم دارى و كعب الأحبار به خوبى نمایان مى شود . تمیم به ظاهر اسلام آورد تا بر بیت المقدّس یا زمین بزرگى كه به بین بیت المقدّس و غزّه واقع شده است ، دسترسى پیدا نماید . او این منطقه مهم از فلسطین را در مقابل تلفّظ به شهادتین درخواست نمود ، و كعب نیز در مقابل اعلان شهادتین مى خواست بر مناطق مقدّس فلسطین دست یابد .

پس به وضوح روشن شد كه تمیم واطرافیان او اسلام خود را به همراه درخواستشان براى دست یافتن بر مناطق وسیع و مهم علنى ساختند . و پس از آن تمیم و اصحاب خود تلاش كردند با اقسام دروغ و حیله گرى ، هاله اى از تقدّس اطراف تمیم قرار دهند ، و در این تلاش رجال قریش كمك شایانى به او نمودند .


[631] ـ بیت جبرین : شهرى كوچك بین بیت المقدّس و غزّه مى باشد ، و در دو منزلى بیت المقدّس ، و در كمتر از دو منزلى غزّه واقع شده است « مجمع البلدان » .

[632] ـ مختصر تاریخ دمشق ، ابن عساكر ، ابن منظور 313 ج 5 .
برچسب ها: قصّه گویان و تحریف حدیث، مرجعیت قصه گویان،
[ سه شنبه 17 مرداد 1391 ] [ 08:24 ق.ظ ] [ سینا علی نسب ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


این وبلاگ گامی است کوچک در جهت روشنگری روشها و دفعات و نتیجه سوء قصدهایی که برای پیامبر رحمت و مهربانی حضرت محمد (ص) بوسیله خلفای راشد و برخی نزدیکان ایشان که از دشمنان واقعی و ماری در آستین بودند بوقوع پیوسته است

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
ابزارهای مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب