تبلیغات
شهید حسادت

شهید حسادت
بحثی پیرامون علل شهادت اولین شهید حسادت و یکی از مظلومان بزرگ تاریخ رسول اکرم حضرت محمد مصطفی (ص)
نویسندگان

أبوعاصم مرّة مى گوید : عمر در مجلس تمیم نشست و او مشغول قصّه گوئى بود ، پس از او شنید كه مى گوید : « از لغزش عالم بر حذر باشید » پس عمر خواست درباره این لغزش سؤال كند اما روا ندانست كلام او را قطع كند . او مى گوید : عمر و ابن عبّاس با یكدیگر گفتگو مى كردند ، و تمیم مشغول قصّه گوئى بود ، و قبل از آنكه از سخن گفتن فارغ شود از جاى خود برخاستند (652) .

ابن شهاب زُهرى مى گوید : درباره قصّه گوئى از من سؤال كردند ، پس گفتم : فقط در زمان عمر بوجود آمد ، قبلا وجود نداشت ، تمیم از او خواست تا در روز جمعه یك مقام داشته باشد ، پس به او اجازه داد ، و باز از او خواست تا مقام دیگرى به او بدهد او نیز مقامى دیگر در روز شنبه به او داد (653) و چون عثمان به خلافت رسید مقام دیگرى به او اضافه كرد ، و بدین ترتیب در هر هفته سه روز سخنرانى مى كرد .

و از ابن شهاب نقل شده است كه گفت : أوّلین شخصى كه در مسجد رسول خدا صلّى الله علیه و آله قصّه گفت تمیم دارى بود . از عمر اجازه خواست تا مردم را یك بار در هفته به یاد خدا اندازد ، و عمر قبول نكرد . بار دیگر اجازه خواست این بار نیز قبول نكرد ، تا اینكه اواخر حكومت عمر فرا رسید ، پس به تمیم اجازه داد در روز جمعه قبل از خروج خود براى خواندن نماز جمعه موعظه نماید . و تمیم همین را از عثمان بن عفّان خواست و عثمان اجازه داد از روز جمعه دو روز را موعظه نماید . و تمیم همین كار را ادامه مى داد (654) .

و از سائب ابن یزید نقل شده است كه مى گفت : در زمان رسول خدا صلّى الله علیه و آله و أبوبكر و عمر قصّه گوئى وجود نداشت .

أوّلین كسى كه قصّه گوئى كرد تمیم دارى بود كه از عمر اجازه خواست تا بر مردم بحال ایستاده قصّه بگوید و عمر به او اجازه داد (655) .

و ظاهراً عمر به مرد دیگرى نیز اجازه داد تا در مكّه قصّه بگوید ، از ثابت نباتى نقل شده است كه گفت : أوّلین كسى كه قصّه گفت عبید بن عمیره در زمان عمر بن الخطّاب بود (656) .

و ابن أثیر ذكر كرده است كه عبید بن عمیرة بن قتاده قصّه گوى اهل مكّه بود در حالى كه بخارى او را ذكر كرده و مى گوید : او پیامبر صلّى الله علیه و آله را رؤیت كرده است . و مسلم ذكر كرده است كه او در زمان پیامبر صلّى الله علیه و آله متولّد گردید (657) . و ذهبى در كتاب میزان الإعتدال درباره اش مى گوید : او را كسى نمى شناسد و فقط ابن أبى ذئب از او یاد كرده است (658) .


[652] ـ تاریخ المدینة المنوّره ، ابن شبة 21 ج 1 ، چاپ مكّه .

[653] ـ ناگفته نماند كه مقام همان محلّ القاى سخنرانى در حال قیام مى باشد .

[654] ـ تاریخ المدینة المنوّره ، ابن شبة 11 ج 1 .

[655] ـ كنز العمّال 280 ج 10 ، حدیث 29448 ، احمد و طبرانى در الكبیر روایت كرده اند .

[656] ـ كنز العمّال 280 ج 10 ، حدیث 29448 .

[657] ـ اُسد الغابه ، ابن أثیر 545 ج 3 .

[658] ـ میزان الإعتدال ذهبى 21 ج 3 .
برچسب ها: تمیم داری، قصّه گویان و تحریف حدیث،
[ یکشنبه 22 مرداد 1391 ] [ 08:20 ق.ظ ] [ سینا علی نسب ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


این وبلاگ گامی است کوچک در جهت روشنگری روشها و دفعات و نتیجه سوء قصدهایی که برای پیامبر رحمت و مهربانی حضرت محمد (ص) بوسیله خلفای راشد و برخی نزدیکان ایشان که از دشمنان واقعی و ماری در آستین بودند بوقوع پیوسته است

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
ابزارهای مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب