تبلیغات
شهید حسادت

شهید حسادت
بحثی پیرامون علل شهادت اولین شهید حسادت و یکی از مظلومان بزرگ تاریخ رسول اکرم حضرت محمد مصطفی (ص)
نویسندگان

كعب در قانع كردن عمر به امور بسیارى چون رفتن به شام و نرفتن عراق و متولّى نمودن معاویه و متولّى نكردن على علیه السّلام و اهتمام به صخره بیت المقدّس و تمیز كردن آن در حالى كه آن صخره بالاتر از گوساله بنى اسرائیل نبود ، موفّق شد .

و كعب عمر را دعوت كرد كه در صورت احتیاج لازم نیست به فرمانهاى خدا عمل كند ، و عمر نیز با او بر این مطلب موافقت كرد (679) .

و در عالم الرّمادة در سال 18 هجرى كعب به عمر گفت : بنى اسرائیل هرگاه گرفتار چنین خشكسالى مى شدند به خویشاوندان پیامبران متوسّل مى شدند و باران مى طلبیدند .

در اینجا روایاتى وارد شده است كه عمر چنین گفته است : این عموى رسول خدا صلّى الله علیه و آله و برادر پدر او و سرور بنى هاشم عبّاس مى باشد . و انس گفت : عمر با خدا چنین گفت : متوسّل به پیامبرت مى شدیم ما را سیراب مى كردى و حال متوسّل به عموى پیامبرت مى شویم پس ما را سیراب كن (680) .

و عمر از كعب الأحبار درباره شعر سؤال كرد كه آیا در توراة ذكرى از آن یافته است (681) .

و از او پرسید عدن چیست ؟ (682) .

بنابراین ثابت مى شود عمر بن الحطّاب ( الخطّاب ) در مسائل گوناگون و متعدّدى به كعب رجوع مى كرد ، كه در صفحات آینده كتاب واضح خواهد شد .

و آمدن كعب به مسجد النّبى صلّى الله علیه و آله و درس دادن و سخنرانى دینى او در آنجا به احادیث او نوعى قداست دینى بخشید .

و ابن كثیر در تفسیر خود مى گوید : « در یك اقدام فریبكارانه خطیر ، أبوهریره و دیگران سعى كردند احادیث كعب را به پیامبر صلّى الله علیه و آله نسبت دهند (683) » .

و چون عمر به كعب اجازه مى داد در مسجد نبوى شریف قصّه گوئى و سخنرانى نماید ، و خود نیز پاى درس او مى نشست ، بسیارى از مسلمانان احادیث او را اخذ مى كردند ; مثلا در حدیث آمده است كه كعب الأحبار چنین گفت : مى یابیم كه در كتاب نوشته شده است ، در غرب مدینه گورستانى در كناره سیل وجود دارد كه هفتاد هزار نفر از آن محشور مى شوند ، و هیچ حسابى بر آنان نیست !

پس أبوسعید مقبرى به فرزند خود سعید وصیّت كرد كه : چون به هلاكت رسیدم مرا در مقبره بنى سلمه كه از كعب شنیدى دفن كن (684)


[679] ـ شرح نهج البلاغه ابن أبى الحدید 360 ج 1 ، 115 ج 3 .

[680] ـ أضواء على السنّة المحمّدیّه ، أبوریّة 160 .

[681] ـ كتاب ألعمدة ، ابن رستیق 8 .

[682] ـ ألدّر المنثور 57 ج 4 .

[683] ـ تفسیر ابن كثیر 104 و 105 ج 3 .

[684] ـ وفاءالوفاء 81 ج 2 ، چاپخانه ألأداب ، تاریخ المدینة المنوّره ، ابن شبة 92 ج 1 .
برچسب ها: قصّه گویان و تحریف حدیث، كعب الأحبار،
[ جمعه 14 مهر 1391 ] [ 09:00 ب.ظ ] [ سینا علی نسب ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


این وبلاگ گامی است کوچک در جهت روشنگری روشها و دفعات و نتیجه سوء قصدهایی که برای پیامبر رحمت و مهربانی حضرت محمد (ص) بوسیله خلفای راشد و برخی نزدیکان ایشان که از دشمنان واقعی و ماری در آستین بودند بوقوع پیوسته است

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
ابزارهای مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب