تبلیغات
شهید حسادت

شهید حسادت
بحثی پیرامون علل شهادت اولین شهید حسادت و یکی از مظلومان بزرگ تاریخ رسول اکرم حضرت محمد مصطفی (ص)
نویسندگان

ابن عباس رضى الله عنه روایت مى كند كه : روزى در مجلس عمر بن الحطّاب ( الخطّاب ) حاضر شدم و كعب الأحبار نزد وى بود ، به ناگاه عمر گفت : اى كعب ، آیا توراة را حفظ كرده اى ؟

كعب گفت : بسیارى از توراة را حفظ كرده ام .

پس مردى از كنار او در مجلس گفت : اى أمیرالمؤمنین از او بپرس خداوند قبل از آنكه عرش خود را بیافریند كجا بود و آب را از چه خلق كرد ؟ كه عرش خود را بر آن قرار داد .

پس عمر گفت : اى كعب از این علم چیزى دارى ؟

كعب گفت : آرى اى أمیرالمؤمنین ، در اصل حكیم مى یابیم كه خداوند تبارك و تعالى قبل از خلقت عرش ، قدیم بود و در هوا بر روى صخره بیت المقدّس بسر مى برد ، و چون خواست عرش خود را خلق نماید ، تفى انداخت كه دریاهاى عمیق و دریاچه هاى پر آب از آن بوجود آمد و آن گاه عرش خود را از جزئى از اجزاى صخره اى كه زیر خودش بود آفرید . و باقى مانده آن را براى مسجد قدس خود بجا گذاشت .

ابن عبّاس رضى الله عنه مى گوید : على بن أبى طالب علیه السّلام در مجلس حاضر بود ، پس على علیه السّلام پروردگار خویش را به عظمت یاد كرد ، و بر پا ایستاد و لباس خود را تكاند ، پس عمر على علیه السّلام را قسم داد كه بجاى خود برگردد ، و او چنین كرد ( و كلمه « او چنین كرد » در بعضى از نسخه ها وجود دارد).

عمر گفت : اى غواص براى ما غواصى كن یعنى گوهرى از دریاهاى علم و معرفت خود به ما نشان ده ، أبوالحسن چه مى گوید ؟ زیرا من تو را بجز كسى كه غم ها را برطرف مى كند نمى شناسم ( یعنى تو هر غم و غصّه را برطرف مى كنى ).

پس على رو به كعب نمود و فرمود : اصحاب تو اشتباه كردند و كتاب خدا را تحریف نمودند ، و افترا و دروغ را بر وى گشودند . واى بر تو اى كعب ، آن صخره اى كه گمان برده اى ، حاوى جلال او نمى شود ، و وسعت عظمت او را ندارد . و هوائى كه ذكر كردى اطراف او را نمى تواند در بر گیرد ، و اگر صخره و هوا به همراه او قدیم باشند ، باید قدیم بودن او را داشته باشند ، و خداوند عزیزتر و جلیل تر از آن است كه گفته شود ، مكانى دارد كه به آن اشاره شود و خداوند چنان نیست كه ملحدان مى گویند و چنان نیست كه جاهلان مى انگارند . و لیكن خداوند وجود داشت و مكان موجود نبود ، بگونه اى كه اذهان بدان نرسد و مى گویم : او بود و این كه مى گویم « بود » این كلام ، بودنش به وجود آمده است .

و این چیزى است كه از آنچه از بیان و سخن گفتن یاد داد ، مى باشد . خداوند تعالى مى فرماید : خَلَقَ الإنْسانَ عَلَّمَهُ الْبَیان (694) یعنى خداوند انسان را آفرید و سخن گفتن به وى آموخت . و اینكه مى گویم او بود ، این از چیزهائى است كه از بیان و سخن گفتن به من یاد داد تا به حجّت عظمت خداوند منّان سخن گویم و خداوند پیوسته بر آنچه مى خواست قادر بود ، و بر هر چیزى احاطه داشت ، سپس آنچه را اراده كرد بدون فكرى كه حدوث كرده و به او رسیده باشد ایجاد كرد ، و بدون شبهه اى كه در آنچه اراده كرده است داخل شده باشد و خداوند عزّ و جل نورى را خلق كرد از غیر شیىء ، و آن را ابداع كرد ، سپس از ظلمت نورى آفرید ، و سپس از نور یاقوتى آفرید و آنرا به اندازه هفت آسمان و هفت زمین ضخامت داد ، سپس آن یاقوت را باز داشت پس بخاطر هیبت او ذوب گردید و به آبى لرزان مبدل شد و تا روز قیامت لرزان خواهد ماند ، و سپس عرش خود را از نور خود آفرید ، و آنرا بر روى آب قرار داد ، و براى عرش ده هزار زبان وجود دارد ، و هر زبانى خداوند را به ده هزار لغت تسبیح مى گوید ، و هیچ لغتى شبیه لغت دیگر نمى باشد . و عرش روى آب بود و حجابهائى از مه پائین عرش قرار داشت . و این فرمایش خداوند تعالى مى باشد كه مى گوید : وَ كانَ عَرْشُهُ عَلَى الْماءِ لِیَبْلُوَكُم یعنى : و عرش او بر آب بود تا شما را امتحان نماید .

واى بر تو اى كعب ، اگر دریاها بنا بر گفته تو آب دهان او باشد ، عظیم تر از آن بود كه صخره بیت المقدّس یا هوا كه اشاره كردى در آن بسر مى برد ، او را در بر گیرد .

پس عمر بن الحطّاب ( الخطّاب ) خندید و گفت : مطلب همین است و علم این چنین مى باشد ، و این علم چون علم تو نمى باشد اى كعب ، زنده نباشم تا زمانى كه أبوالحسن را در آن زمان نبینم (695) .

و برغم این برخورد ، عمر در مصاحبت كعب الأحبار و سؤال كردن از او ادامه داد .


[694] ـ ألرّحمن ، آیه 3 و 4 .

[695] ـ تنبیه الخواطر و نزهة النّواظر ، ورّام ابن أبى فراس 5 و 6 ج 2 .
برچسب ها: قصّه گویان و تحریف حدیث، كعب الأحبار،
[ دوشنبه 25 دی 1391 ] [ 04:43 ب.ظ ] [ سینا علی نسب ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


این وبلاگ گامی است کوچک در جهت روشنگری روشها و دفعات و نتیجه سوء قصدهایی که برای پیامبر رحمت و مهربانی حضرت محمد (ص) بوسیله خلفای راشد و برخی نزدیکان ایشان که از دشمنان واقعی و ماری در آستین بودند بوقوع پیوسته است

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
ابزارهای مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب