تبلیغات
شهید حسادت

شهید حسادت
بحثی پیرامون علل شهادت اولین شهید حسادت و یکی از مظلومان بزرگ تاریخ رسول اکرم حضرت محمد مصطفی (ص)
نویسندگان

روزى كعب بر عمر بن الخطّاب وارد شد و عمر به او گفت : مرا خبر ده شفاعت محمّد در روز قیامت به كجا مى انجامد .

كعب گفت : خداوند در قرآن به تو خبر داده است . خداوند مى فرماید :

ما سَلَكَكُمْ فى سَقَرْ ... الْیَقین (700) كعب گفت : پس خداوند در آن روز شفاعت مى كند تا مى رسند به كسى كه حتّى یك نماز نخوانده و هیچ مسكینى را اطعام نكرده و به آخرت اصلا ایمان نیاورده ، و چون شفاعت به این گروه مى رسد احدى باقى نمى ماند كه در او خیرى وجود داشته باشد (701) .

و در اینجا كعب بیان كرد كه كفّار و كسانى كه نماز نمى خوانند داخل بهشت مى شوند . و با یك روش شیطانى با بیان خود به ایمان نیاوردن و نماز نخواندن و زكوة ندادن دعوت مى نماید .

و عمر بن الحطّاب ( الخطّاب ) در جابیه بود ، پس فتح بیت المقدّس را یاد كرد . پس أبوسلمه گفت : شنیدم عمر بن الحطّاب ( الخطّاب ) به كعب چنین مى گفت : به نظرت كجا نماز بخوانم ؟

كعب گفت : اگر از من قبول كنى پشت صخره نماز بخوان ، زیرا تمام قدس روبروى تو خواهد بود .

عمر گفت : چون یهودیان نظر دادى ، نه و لیكن به نحوى كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله نماز خواند نماز مى خوانم ، پس رو به قبله نمود و نماز خواند ، سپس رو آورد و عباى خود را باز كرد و زباله ها را در عباى خود جارو نمود و مردم نیز جارو نمودند (702) .

و اینكه كعب عمر را دعوت نمود تا پشت صخره نماز بخواند بخاطر این هدف بود كه صخره را قبله مسلمانان و معبودى برایشان قرار دهد همانطورى كه گوساله بنى اسرائیل معبود بنى اسرائیل گردید .

و گفته مى شود عمر چون داخل بیت المقدّس شد تلبیه كرد ( یعنى : لبیك الّلهم لبیك گفت ) و در محراب داود علیه السّلام نماز تحیّت مسجد گذارد . و روز بعد نماز صبح را با مردم به جماعت خواند و در ركعت أوّل سوره « ص » را خواند و در آن سجده كرد ، و مسلمانان نیز به همراه او سجده كردند ، و در ركعت دوّم سوره بنى اسرائیل را خواند ، سپس كنار صخره آمد و از كعب الأحبار درباره مكان آن صخره راهنمائى خواست ، و كعب الأحبار به عمر اشاره كرد تا مسجد را پشت صخره قرار دهد . و بنا نماید .

عمر گفت : چون یهودیان نظر دادى ، سپس مسجد را در جهت قبله بیت المقدّس قرار داد ، و این مسجد امروزه به مسجد عمرى شهرت دارد ، سپس خاك صخره را با گوشه عبا و قباى خود برداشت ، و مسلمانان به همراه او چنین كردند ، و اهل اردن را در بر داشتن بقیّه آن بكار گماشت .

و رومیان در آن زمان صخره بیت المقدّس را چون قبله یهود بود به زباله دان تبدیل كرده بودند ، تا جائى كه یك زن ، كهنه حیض خود را از زباله دان خانه خود بر مى داشت و مى فرستاد تا روى صخره قرار دهند .

و این مكافات و مجازات كارى بود كه یهودیان در قمامه انجام دادند . و قمامه همان مكانى است كه یهودیان مصلوب را در آن به دار آویختند . و یهودیان پیوسته بر قبر او زباله مى ریختند ، و به همین جهت آن محل را قمامه (703) نامیدند ، و همین نام بر كلیسائى كه مسیحیان در آن محل بنا نمودند نیز كشیده شد ، و آن كلیسا را به نام قمامه اسم گذارى كردند (704) .


[700] ـ سوره مدثر ، آیه 42 تا 47 .

[701] ـ ألدرّ المنثور 286 ج 6 .

[702] ـ مسند أحمد 34 ج 1 ، و در ألدّرّ المنثور از أحمد روایت كرده است ، 151 ج 4 .

[703] ـ زباله دان .

[704] ـ ألبدایة و النّهایة 64 ج 7 .
برچسب ها: قصّه گویان و تحریف حدیث، كعب الأحبار، دعوت به کفر،
[ جمعه 25 اسفند 1391 ] [ 02:37 ب.ظ ] [ سینا علی نسب ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


این وبلاگ گامی است کوچک در جهت روشنگری روشها و دفعات و نتیجه سوء قصدهایی که برای پیامبر رحمت و مهربانی حضرت محمد (ص) بوسیله خلفای راشد و برخی نزدیکان ایشان که از دشمنان واقعی و ماری در آستین بودند بوقوع پیوسته است

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
ابزارهای مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب