تبلیغات
شهید حسادت

شهید حسادت
بحثی پیرامون علل شهادت اولین شهید حسادت و یکی از مظلومان بزرگ تاریخ رسول اکرم حضرت محمد مصطفی (ص)
نویسندگان

كعب و اعوان او احادیث بسیارى را به ناحق و ناروا بوجود آوردند ، از جمله آن احادیث ، حدیث همراهى و مصاحبت أبوبكر با رسول خدا صلّى الله علیه و آله در غار مى باشد .

و كعب همچنین حدیث نارواى دیگرى بوجود آورد كه مى گوید : خداوند از صلب اسماعیل علیه السّلام دوازده قیّم به او موهبت نمود كه أفضل آنها أبوبكر و عمر و عثمان مى باشند (707) و عبدالله بن عمر حدیث كعب را به حضرت رسول صلّى الله علیه و آله مستند نمود و چنین گفت :

« رسول خدا صلّى الله علیه و آله فرمود : بر این امّت دوازده خلیفه خواهد بود : أبوبكر صدّیق كه نام او را دریافتید ، عمر فاروق ... (708) »

و حدیث دوازده خلیفه را بدون نام بردن اسمى ، بخارى و مسلم نقل كرده اند (709) .

زیرا بخارى این حدیث را در سنن خود از سمرة بن جندب نقل مى كند ، سمرة مى گوید : از رسول خدا صلّى الله علیه و آله شنیدم كه مى فرمود : دوازده أمیر خواهند بود و پس از آن رسول خدا كلمه اى بر زبان جارى كرد كه نشنیدم « جابر ابن سمره مى گوید » پس پدرم گفت : رسول خدا صلّى الله علیه و آله مى گوید همگى آنها از قریش مى باشند (710) .

و مسلم همین حدیث را در صحیح خود ذكر نمود ، او مى گوید : پیامبر صلّى الله علیه و آله فرمود : این امر به پایان نمى رسد مگر آنكه در بین آنها دوازده خلیفه بیایند كه همگى آنها از قریش مى باشند (711) .

و قندوزى در ینابیع المودّه در باب هفتاد و هفتم از بعضى از علماى عامّه نقل مى كند كه حدیث جابر بن سمره (712) را روایت كرده و در انتهاى آن چنین گفته است : همگى آنان از بنى هاشم مى باشند . و حافظ أبونعیم در حلیه خود با سند خود از ابن عبّاس روایت كرده است كه : رسول خدا صلّى الله علیه و آله فرمود : هركس دوست دارد چون من زنده شود و چون من بمیرد و ساكن بهشت عدن شود كه پروردگارم آن را احداث كرده ، پس باید بعد از من ولایت على را بپذیرد و ولایت ولى او را نیز بپذیرد و باید به أئمّه بعد از من اقتداء نماید ، زیرا آنان عترت من مى باشند ، و از طینت من آفریده شده اند ، و فهم و علم ، روزى آنان شده است ، واى بر حال گروهى از امت من كه فضل و برترى آنها تكذیب مى كنند ، و صله و رابطه مرا در آنها قطع مى نمایند ، خداوند آنان را از نیل به شفاعت من محروم گرداند (713) .

و كعب و اصحاب وى بجاى عبارت « كلّهم من بنى هاشم » یعنى همگى آنان از بنى هاشم مى باشند این عبارت را گذاشتند : أفضلهم أبوبكر و عمر و عثمان یعنى أبوبكر و عمر و عثمان از همه آنها بیشتر فضیلت دارند . و على بن أبى طالب علیه السّلام مى فرماید :

همانا أئمّه از قریش مى باشند ، و در این نسل از فرزندان هاشم نهاده شده اند ، و امامت بر غیر آنها صلاحیّت پیدا نمى كند ، و أئمّه از غیر آنها صلاحیّت ( براى ولایت ) پیدا نمى كنند (714) و آنان همان أئمّه اثنى عشر مى باشند كه أوّلین آنان علىّ بن أبى طالب علیه السّلام و آخرین آنان مهدى عجّل الله تعالى فرجه الشّریف مى باشد .


[707] ـ ألبدایة و النّهایة 281 ج 6 .

[708] ـ كنز العمّال 67 ج 6 .

[709] ـ جابر بن سمره نقل مى كند كه : من به همراه پدرم نزد پیامبر صلّى الله علیه و آله بودیم ، پس شنیدم كه مى فرمود : بعد از من دوازده خلیفه وجود دارند ، سپس صداى خود را آهسته نمود . به پدرم گفتم : كلامى كه آهسته گفت چه بود ؟ پدرم گفت : حضرت فرمود : همگى آنها از بنى هاشم مى باشند . به مسند احمد بن حنبل ، 89 تا 92 ج 5 ، مستدرك حاكم ، 501 ج 4 ، ینابیع المودّة 444 ، و صحیح بخارى 101 ج 9 مراجعه كنید .

[710] ـ صحیح بخارى ، كتاب الحكّام .

[711] ـ صحیح مسلم 100 ج 4 ، حدیث 5 ، فتح البارى 180 ج 13 .

[712] ـ ألخلفاء بعدى اثنى عشر .

[713] ـ حلیه ، أبى نعیم 86 ج 1 .

[714] ـ نهج البلاغه امام على علیه السّلام ، خطبه 144 .
برچسب ها: حدیث دوازده خلیفه، قصّه گویان و تحریف حدیث، كعب الأحبار،
[ یکشنبه 27 اسفند 1391 ] [ 09:50 ق.ظ ] [ سینا علی نسب ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


این وبلاگ گامی است کوچک در جهت روشنگری روشها و دفعات و نتیجه سوء قصدهایی که برای پیامبر رحمت و مهربانی حضرت محمد (ص) بوسیله خلفای راشد و برخی نزدیکان ایشان که از دشمنان واقعی و ماری در آستین بودند بوقوع پیوسته است

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
ابزارهای مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب