تبلیغات
شهید حسادت

شهید حسادت
بحثی پیرامون علل شهادت اولین شهید حسادت و یکی از مظلومان بزرگ تاریخ رسول اکرم حضرت محمد مصطفی (ص)
نویسندگان

از سؤالهاى مهم و حسّاس در ماجراى غار این است كه آیا مهاجمان ، داخل غار را دیدند ؟ و چرا در غار نگاه نكردند با آنكه غار كوچكى بود ؟

بعد از رسیدن كافران به غار ثور ، ابن طفیل به داخل غار نظرى انداخت لكن احدى را ندید (161) زیرا خداوند تعالى در روزى كه وى كافر بود بر چشم او پرده افكند ، به همان نحوى كه بر چشم محاصره كنندگان خانه پیامبر صلّى الله علیه و آله پرده افكنده بود ، و او را در اثناء خروج از خانه مشاهده نكردند .

و این یكى از معجزات بسیار روشن مى باشد كه خداوند عزّوجل چشم مشركین را از دیدن باز داشت ، و پیامبرش را از هلاكت حتمى نجات داد ، و در صورتى كه در معجزه باز داشتن دید كافران در این دو واقعه مختلف خوب دقّت كنیم ، از عظمت الهى مدهوش مى گردیم . و اثر روشن و آشكار خداوند عزیز حكیم را در قضایاى جهان در مى یابیم .

و بخاطر عملكرد نارواى كاخ نشینان بنى امیّه در محو حقائق ، و تغییر سیره پیامبر صلّى الله علیه و آله راویان جیره خوار ، روایات دروغینى را در پوشاندن این معجزه مهم وضع كردند .

و در یكى از روایات ساختگى چنین آمده است :

قوم در پى او به راه افتادند ، پس خداوند آنان را بازداشت به این صورت كه عنكبوتى را مبعوث نمود ، و بر غار تارى تنید ، و آنان را از جستجو مأیوس كرد ، پس باز گشتند در حالى كه در مقابل چشمانشان بود(162) .

در پاسخ مى گوییم : تار عنكبوت مانع ار رؤیت نزدیك نمى شود ، زیرا مساحت غار بسیار كوچك بود و همین بیان كننده دروغ بودن قصّه عنكبوت است .

در همان روزى كه جالوت به دنبال داود علیه السّلام مى گشت ، عنكبوت تارى بر غار وى بافته بود ، و داستان سرایان همین روایت را براى غار كوه ثور نیز جعل كردند .

بر خلاف غار كوچك پیامبر صلّى الله علیه و آله ظاهرا غار حضرت داود غار عمیقى بود ، و بر دهانه اش تار عنكبوت قرار داشت ، و به سبب همین تار عنكبوت ، جالوت از داخل شدن در غار خودارى كرد .

و علّت جعل این حدیث آن بود كه مى خواستند نقش عظیم عبدالله بن أریقط بن بكر را در ماجراى غار مخفى نمایند .

همان شخصى كه خداوند عزّوجل وى را به عنوان رحمت بر رسول خویش فرستاد ، تا در كارها یاریش كند ، و همراه و مصاحبش گردد ، و امروزه بازدید كننده گان غار بخوبى در مى یابند تار عنكبوت مانع از دیدن داخل غار نمى شود .

خلاصه مطلب آن است كه مشركین طغیانگر قریش در دو جاى مختلف از دیدن رسول خدا صلّى الله علیه و آله باز ماندند .

أوّل : در كنار دَرِ خانه پیامبر صلّى الله علیه و آله موقعى كه از منزل خارج شد و بسوى غار رفت (163) .

دوّم : داخل غار كوه ثور ، در روزى كه به داخل آن نظر كردند ، و چیزى ندیدند (164) .


[161] ـ ألإصابه ، 194 ج 7 .

[162] ـ ألخرائج و الجرائح ، قطب الدّین راوندى ، 25 ج 1 .

[163] ـ دلائل النّبوه، بیهقى، 470 ج2 ـ شرح الأخبار، قاضى مغربى، 260 ج1، بحار ، 72 ، ج 19

[164] ـ ألإصابة ، 194 ج 7 .
[ شنبه 19 فروردین 1391 ] [ 07:19 ق.ظ ] [ سینا علی نسب ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


این وبلاگ گامی است کوچک در جهت روشنگری روشها و دفعات و نتیجه سوء قصدهایی که برای پیامبر رحمت و مهربانی حضرت محمد (ص) بوسیله خلفای راشد و برخی نزدیکان ایشان که از دشمنان واقعی و ماری در آستین بودند بوقوع پیوسته است

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
ابزارهای مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب