تبلیغات
شهید حسادت

شهید حسادت
بحثی پیرامون علل شهادت اولین شهید حسادت و یکی از مظلومان بزرگ تاریخ رسول اکرم حضرت محمد مصطفی (ص)
نویسندگان

عبدالله بن أریقط بن بكر در كوه ثور به چوپانى مشغول بود ، و همین مطلب وى را كمك مى كرد تا بدون هیچ مشقّتى به پیامبر صلّى الله علیه و آله یارى رساند ، و از سوء ظنّ قریش هم به دور بود ، زیرا براى ابن أریقط بن بكر هیچ گونه سابقه روابط با رسول خدا صلّى الله علیه و آله شناخته نمى شد تا شكّ طغیانگران مكّه را برانگیزد .

عبدالله بن أریقط بن بكر از شیر گوسفندان خود پیامبر صلّى الله علیه و آله را سیراب مى كرد كه خود غذاى كاملى است و انسان در كوتاه مدّت احتیاج به چیزى همراه آن ندارد ، و بر ابن أریقط بن بكر سخت نبود كه براى یك نفر در آن كوه نان تهیّه نماید .

در خبر آمده است كه أمیر مؤمنان علیه السّلام در كوه ثور شبانه از رسول خدا صلّى الله علیه و آله پذیرائى مى كرد (165) و قریش هر كس را كه كمترین علاقه اى به رسول خدا صلّى الله علیه وآله داشت مراقبت مى كرد . و براى أمیرالمؤمنین على علیه  السّلام بسیار آسان بود كه مقدارى غذا به عبدالله بن أریقط بن بكر بدهد تا به رسول خدا صلّى الله علیه و آله برساند .

و مطالبى كه درباره فرستادن غذا بواسطه عبدالله بن أبى بكر و اسماء گفته مى شود ، براى مردم آگاه به سیره و تاریخ پیامبر صلّى الله علیه و آله از مطالب ساختگى مضحك شمرده مى شود ، زیرا عبدالله بن أبى بكر از كافران بود ، همانطورى كه نملة مادر وى كافر بود (166) و اسماء به همراه شوهر خویش زبیر در حبشه بسر مى برد (167) .

بعلاوه چگونه مى توانستند در خانه اى كه اغلب اعضاى آن از كفّار محارب با خدا و رسول وى بودند غذا بپزند ؟ زیرا در این خانه أبوقحافه و عبدالله و عبد العزّى ، ( عبد الرّحمن ) و نملة و خواهر أبوبكر ام فروه كه از كافران شمرده مى شدند زندگى مى كردند ، و عبد العزّى از جستجو كنندگان و دنبال كنندگان رسول خدا صلّى الله علیه و آله و اصحاب بشمار مى رفت . و همین مطلب دروغهاى قریش و بنى امیّه را در این زمینه نقش بر آب مى نماید .

اما درباره مركب سوارى سفر خاتم الأنبیاء صلّى الله علیه و آله و عبدالله بن أریقط بن بكر ، ابن بكر با آن اوصافى كه داشت بسیار راحت مى توانست آنها را تهیّه نماید ، زیرا كسى در تعقیب وى نبود .

و در حدیثى صریح چنین آمده است كه : علىّ بن أبى طالب خود شخصاً دو مركب را تهیّه نمود (168) . یعنى أمیرمؤمنان علیه السّلام آن دو مركب را خریدارى نمود و به عبدالله ابن أریقط بن بكر داد تا به مدینه هجرت نماید ، و در روایات آمده است كه : اثر شمشیر على علیه السّلام در كوه ثور موجود است (169) و همین ، رسیدن وى را به غار تأیید و تأكید مى نماید .

و رسول خدا صلّى الله علیه و آله همواره بر امام على علیه السّلام چه در مكّه و چه در مدینه اعتماد كامل مى نمود ، و در مقابل اصحاب در هر سفرى وى را ستایش و مدح مى كرد ، و از همین روایات است كه فرمود :

اسلام نصرت پیدا نكرد مگر با مال خدیجه و شمشیر على

و همچنین فرمود : دست من و دست على در عدالت مساویند (170) .

و نیز فرمود : تو در دنیا و آخرت برادرم هستى .


[165] ـ تاریخ دمشق ، شرح حال على علیه السّلام به تحقیق محمودى 138 ج 1 ، أعلام الورى 190 ، بحار الأنوار ، 84 ج 19 .

[166] ـ به همین مطلب در آیه دهم ، سوره ممتحنه اشاره شده است ، شرح نهج البلاغه ابن أبى الحدید ، 270 ج 13 ، چاپ مصر ، 1960 ، عیسى حلبى و شركاء .

[167] ـ ألثّقات ، ابن حبّان ، 23 ج 3 .

[168] ـ بحار الأنوار 70 ، 75 ج 9 ، أعلام الورى ، 63 ، ألإحتجاج ، طبرسى ، 204 ج 1 .

[169] ـ ألأنوار العلویّه ، نقدى ، 175 .

[170] ـ تاریخ بغداد ، 240 ج 7 .
[ یکشنبه 20 فروردین 1391 ] [ 07:53 ق.ظ ] [ سینا علی نسب ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


این وبلاگ گامی است کوچک در جهت روشنگری روشها و دفعات و نتیجه سوء قصدهایی که برای پیامبر رحمت و مهربانی حضرت محمد (ص) بوسیله خلفای راشد و برخی نزدیکان ایشان که از دشمنان واقعی و ماری در آستین بودند بوقوع پیوسته است

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
ابزارهای مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب