تبلیغات
شهید حسادت

شهید حسادت
بحثی پیرامون علل شهادت اولین شهید حسادت و یکی از مظلومان بزرگ تاریخ رسول اکرم حضرت محمد مصطفی (ص)
نویسندگان

رسول خدا صلّى الله علیه و آله و عبدالله بن أریقط بن بكر از راهى سخت و ناشناخته كه مردم و كاروانهاى تجارى از آن عبور نمى كردند مكّه را بسوى مدینه ترك نمود .

آنها از پائین مكّه به ساحل رفتند ، به نحوى كه راه در عرض پائین « عسفان » قرار گرفت ، و بعد به پائین « أمج » و چون از « قدید » عبور كردند در عرض راه قرار گرفتند ، سپس « خراز » و از آنجا به « ثنیّة المرّه » بعد به « لقف » و « مدلجه لقف » و « مدلجه محاج » یا مجاج را پشت سر گذاشتند ، سپس وارد « مرحج ذى الغطوین » شدند ، پس از آن وارد « بطن ذى كشر » گردیدند ، آنگاه « جداجد اجر » و « ذا سلم » از « بطن اعداء مدلجه تعهن » و « عبابید » یا « عبابیب » را پیمودند ، و پس از آن « قاجه » یا « قاحه » را پشت سر گذاشتند ، و بعد از آن به « عرج » پائین آمدند ، آنگاه « اوس بن حجر » ( از طائفه أسلم ) رسول خدا صلّى الله علیه و آله را به مدینه برد .

پس از آن « ثنیّه العائر » از جانب راست ركوبة یا ( ثانیه الغائر ) را طى كردند ، و به ( بطن رئم ) پائین رفتند ، و آنگاه به ( قباء ) رسیدند(177) .

ابن أریقط این راه كوهستانى را از راه « نخله » طى كرد ، و تنها موقعى به راه بازگشت كه پیامبر صلّى الله علیه و آله در خانه امّ معبد منزل گزید .

و چون پیامبر صلّى الله علیه و آله از این راه كوهستانى و بیابانى عبور نمود ، با احدى از مسافرین مكّه و مدینه برخورد نكرد . و این مطلب ، روایات ملاقات پیامبر صلّى الله علیه و آله با « زبیر بن عوام و طلحه بن عبیدالله » را تكذیب مى نماید .

یكى از این روایات تصریح بر این دارد كه پیامبر صلّى الله علیه و آله لباسى را كه زبیر به ایشان اهداء كرده بود پوشید (178) و دیگرى تصریح بر آن دارد كه لباس اهدائى طلحه را پوشید (179) در حالى كه زبیر در آن وقت (180)به حبشه و طلحه به مدینه مهاجرت كرده بودند (181) .


[177] ـ سیره ابن هشام ، 136 ج 2 ، سیره ابن كثیر ، 255 ج 2 .

[178] ـ عیون الأثر ، 244 ج 1 .

[179] ـ طبقات ابن سعد ، 173 ج 3 .

[180] ـ ألثّقات ، ابن حبّان ، 23 ج 3 .

[181] ـ سیره ابن هشام ، 121 ج 2 .
[ سه شنبه 22 فروردین 1391 ] [ 07:51 ق.ظ ] [ سینا علی نسب ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


این وبلاگ گامی است کوچک در جهت روشنگری روشها و دفعات و نتیجه سوء قصدهایی که برای پیامبر رحمت و مهربانی حضرت محمد (ص) بوسیله خلفای راشد و برخی نزدیکان ایشان که از دشمنان واقعی و ماری در آستین بودند بوقوع پیوسته است

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
ابزارهای مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب