تبلیغات
شهید حسادت

شهید حسادت
بحثی پیرامون علل شهادت اولین شهید حسادت و یکی از مظلومان بزرگ تاریخ رسول اکرم حضرت محمد مصطفی (ص)
نویسندگان

على علیه السّلام در مكّه باقى ماند

مهم ترین عملى كه على علیه السّلام در هجرت رسول خدا صلّى الله علیه و آله انجام داد ، خوابیدن در بستر پیامبر صلّى الله علیه و آله در شب هجوم مسلّحانه براى قتل وى بود . و أمیرمؤمنان علىّ بن أبى طالب علیه السّلام براى بازگرداندن امانات به صاحبان آنها در شهر مكّه باقى ماند ، زیرا اهالى مكّه و اطراف آن ، اموال خویش را كه به صورت طلا و نقره بود نزد خاتم انبیاء صلّى الله علیه و آله به امانت گذراده بودند ، تا از دست سارقان محفوظ بماند .

و مطلب بسیار عجیب آن است كه ، همین مشركان با وجود اختلاف دینى موجود بین خود و رسول خدا صلّى الله علیه و آله و ستیزه جوئى با وى براى دنیا ، اموال خویش را نزد وى به امانت مى گذاشتند ، و او را صادق امین مى نامیدند .

و در ادامه روش پیامبر اعظم صلّى الله علیه و آله در ردّ و حفظ امانات مردم ، بدون توجّه به گرایشات دینى آنان ، سیّد رسولان صلّى الله علیه و آله على علیه السّلام را وكیل نمود ، تا در مكّه باقى ماند ، و امانات مردم را به صاحبانشان باز گرداند .

أمیرمؤمنان علیه السّلام در آن شهر باقى مانده ، و براى باز گرداندن امانات جان خویش را به خطر انداخت . و در میان تعجّب و ناباورى اهل مكّه و سركشان آن ، همه روزه مردم را براى آمدن و گرفتن اموالشان فرا مى خواند . زیرا بسیارى از صاحبان آن اموال دشمنان خدا و رسول وى بودند كه وى را از خود دور نمودند ، پس چگونه رسول خدا صلّى الله علیه و آله أموالشان را به خودشان برمى گرداند ، در حالى كه در شرایط بسیار حسّاسى بسر مى برد ، و در این میدان پسر عمو و وصىّ خود را فدا مى نمود ؟ .

و این عمل والاى رسول خدا صلّى الله علیه و آله در حفظ امانات ، و بازگرداندن آنها به صاحبانشان ، بدون هیچ گونه بهانه تراشى ، از اعمال جاویدان سیّد رسولان ثبت گردید ، و أوصیا و صالحان ، قدم بر جاى پاى پیامبر عظیم الشّأن گذاشتند ، و اخلاق وى را سرمشق خویش قرار دادند ، لذا امام صادق علیه السّلام نواده رسول خدا صلّى الله علیه و آله مى فرماید :

لَوْ أنَّ قاتِلَ أبىَ ، الْحُسَیْنُ بْنُ عَلِىٍّ علیه السّلام إئْتَمَنَنى عَلَى السَّیْفِ الَّذى قَتَلَهُ بِهْ لأَدَّیْتُهُ الَیْهِ (190)


[190] ـ كلمة التّقوى ، محمّد أمین زین العابدین 117 ج 5 ـ یعنى : اگر قاتل پدرم حسین بن على علیه السّلام شمشیرى را كه با آن پدرم را كشت ، نزد من به امانت مى سپرد ، به او رد مى كردم و امانت را به وى باز مى گرداندم .
[ شنبه 26 فروردین 1391 ] [ 06:07 ق.ظ ] [ سینا علی نسب ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


این وبلاگ گامی است کوچک در جهت روشنگری روشها و دفعات و نتیجه سوء قصدهایی که برای پیامبر رحمت و مهربانی حضرت محمد (ص) بوسیله خلفای راشد و برخی نزدیکان ایشان که از دشمنان واقعی و ماری در آستین بودند بوقوع پیوسته است

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
ابزارهای مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب