تبلیغات
شهید حسادت

شهید حسادت
بحثی پیرامون علل شهادت اولین شهید حسادت و یکی از مظلومان بزرگ تاریخ رسول اکرم حضرت محمد مصطفی (ص)
نویسندگان

علىّ بن أبى طالب علیه السّلام ، همراه با فواطم كه عبارت بودند از :

فاطمه ، دختر مكرّم رسول خدا صلّى الله علیه و آله و فاطمه بنت اسد ، مادر بزرگوار حضرت على علیه السّلام و فاطمه ، دختر زبیر بن عبد المطلّب ، از مكّه بسوى مدینه خارج شد (191) . و این مطلب ثابت مى كند كه رسول خدا صلّى الله علیه و آله دخترى كوچكتر از فاطمه سلام الله علیها به نام امّ كلثوم نداشت ، و داشتن چنین دخترى از دروغ هاى ساخته بنى امیّه است كه ساختند ، و او را به همسرى عثمان اموى در آوردند (192) .

مشركان كه هفت سواركار بودند ، و هشتمین آنان جناح ، مولاى حارث بن امیّه بود ، در نزدیكى محلّى به نام « ضجنان » به على علیه السّلام رسیدند .

على علیه السّلام زنان را پیاده كرد و با شمشیر برهنه رو بسوى گروه نمود ، آنان وى را به بازگشت فرمان دادند ، على علیه السّلام فرمود : اگر باز نگردم چه مى كنید ؟

گفتند : به زور تو را بر مى گردانیم و الاّ سرت را از تن جدا مى كنیم ، و هیچ واهمه اى از تو نداریم ، و نزدیك شتران شدند تا آنها را رم دهند كه أمیر المؤمنین على علیه السّلام مانع شد .

جناح ، غلام حارث ابن امیّه ، شمشیر را فرود آورد ، و على از ضربه او خود را كنار كشید ، و در فرصتى مناسب ضربه اى به طرف شانه او زد ، اما جناح پیش آمد و شمشیر به پشت اسبش اصابت كرد ، آنگاه به دیگران حمله نمود ، و این شعر را مى خواند :

خَلُّوا سَبیلَ الْجاهِدِ المُجاهِد *** آلَیْتُ لا أعْبُدُ الاّ الْواحِد

راه كوشش كننده مجاهد را باز كنید ، زیرا بر خود حتم كرده ام كه جز خداوند یكتا را عبادت نكنم .

گروه از دور حضرت پراكنده شدند و گفتند : اى پسر أبوطالب از ما درگذر . حضرت فرمود : من به نزد رسول خدا صلّى الله علیه و آله پسر عموى خود در یثرب مى روم ، پس هركس دوست دارد گوشت وى را بشكافم و خون وى را بریزم دنبال من بیاید یا به من نزدیك شود .

آنگاه رو به دو همراه خود نمود و فرمود : پاى مركب هاى خود را باز كنید . پس به راه خود ادامه داد ، تا به « ضجنان » رسید ، و در آنجا منزل گزید ، و به اندازه روز و شبى در انتظار ماند ، و گروهى از مستضعفان مؤمن كه در میان آنان امّ أیمن ، كنیز رسول خدا صلّى الله علیه و آله به چشم مى خورد به وى ملحق شدند ، و در آن شب ایستاده و نشسته و به پهلو خداوند تعالى را عبادت نمودند .

و در میان راه أمیرالمؤمنین با همراهان خود نماز را به جماعت مى خواند ، و در شأن آنان این آیه نازل شد :

ألَّذینَ یَذْكُرُونَ اللهَ قِیاماً وَ قُعُوداً وَ عَلى جُنُوبِهِمْ وَ یَتَفَكَّرُونَ فى خَلْقِ السَّماواتِ وَ اْلأَرْضِ رَبَّنا ما خَلَقْتَ هذا باطِلا سُبْحانَكَ فَقِنا عَذابَ النّارِ

همان كسانى كه خداوند را ] در همه احوال [ ایستاده و نشسته و بر پهلو آرمیده ، یاد مى كنند و در آفرینش آسمانها و زمین مى اندیشند كه پروردگارا این را باطل و بى هدف نیافریده اى ، پاكا كه تویى ، ما را از عذاب ] آتش [ دوزخ در امان بدار .

فَاسْتَجابَ لَهُمْ رَبُّهُمْ أنّى لا أُضیعُ عَمَلَ عامِل مِنْكُمْ مِنْ ذَكَر أوْ أُنْثى ...(193)

آنگاه پروردگارشان دعاى آنان را اجابت كرد كه من عمل هیچ صاحب عملى را از شما چه مرد باشد ، چه زن ، ضایع ] و بى پاداش  [نمى گذارم .

وقتى خبر رسیدن على علیه السّلام به پیغمبر صلّى الله علیه و آله رسید ، فرمود على علیه السّلام را بیاورید .

عرض كردند : یا رسول الله نمى تواند راه برود .

پیغمبر صلّى الله علیه و آله خود به نزد على علیه السّلام آمد ، و هنگامى او را دید كه پاهاى مباركش متورّم و خون چكان گردیده ، پس وى را در آغوش كشید و از سر دلسوزى و مهربانى گریه نمود (194) . و به على علیه السّلام فرمود : تو أوّلین این امّت در ایمان به خدا و رسولش ، و آخرین آنها به رسول وى در عهد هستى و جز مؤمنى كه قلبش بر ایمان امتحان شده ، تو را دوست ندارد ، و جز منافق یا كافر با تو دشمنى نمى كند (195) .

و وقتى علىّ بن أبى طالب و فواطم به قبا رسیدند ، همراه رسول خدا صلّى الله علیه و آله نزد كلثوم بن هدم (196)منزل گزیدند ، پیامبر در قبا سه روز درنگ نمود ، و مسجدش را تأسیس كرد ، و أوّلین نماز جمعه را در محلّه بنى سالم بن عوف در مدینه ، اقامه نمود (197) .


[191] ـ بحار الأنوار ، 64 ـ 67 ج 19 ، ألمناقب ، ابن شهر آشوب ، 183 و 184 ج 1 ، تفسیر البرهان 333 و 332 ج 1 ، أمالى شیخ طوسى ، 83 ـ 86 ، ج 2 .

[192] ـ به كتاب نساء النّبى صلّى الله علیه و آله و بناته در موضوع امّ كلثوم مراجعه شود .

[193] ـ سوره آل عمران ، آیات 191 ـ 195 .

[194] ـ بحار الأنوار ، 67 ـ 64 ج 9 ، تفسیر البرهان ، 333 و 332 ج 1 ، مناقب ابن شهر آشوب 183 و 184 ج 1 ، أمالى طوسى ، 83 ـ 86 ج 2 .

[195] ـ تفسیر البرهان ، 333 و 332 ج 1 ، بحار الأنوار ، 64 ج 9 ، أمالى طوسى ، 86 تا 83 ج 2 .

[196] ـ ألرّوض الأنف سهیلى ، 231 ج 4 .

[197] ـ ألرّوض الأنف ، سهیلى ، 232 ج 4 .
[ یکشنبه 27 فروردین 1391 ] [ 07:59 ق.ظ ] [ سینا علی نسب ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


این وبلاگ گامی است کوچک در جهت روشنگری روشها و دفعات و نتیجه سوء قصدهایی که برای پیامبر رحمت و مهربانی حضرت محمد (ص) بوسیله خلفای راشد و برخی نزدیکان ایشان که از دشمنان واقعی و ماری در آستین بودند بوقوع پیوسته است

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
ابزارهای مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب