تبلیغات
شهید حسادت

شهید حسادت
بحثی پیرامون علل شهادت اولین شهید حسادت و یکی از مظلومان بزرگ تاریخ رسول اکرم حضرت محمد مصطفی (ص)
نویسندگان

27 ـ تمام انبیاء به تنهائى و بدون داشتن همراهى از دست طاغیان فرار كردند و رسول خدا صلّى الله علیه و آله بر سیره و روش آنان حركت نمود .

1 ـ داود پیامبر علیه السّلام از گردنكش زمانه خود ، جالوت ، به كوه فرار كرد ، و در غارى مخفى شد (279) و پس از آن داود علیه السّلام جالوت را به قتل رسانید ، و محمّد صلّى الله علیه و آله پیامبر اسلام أبوجهل را كه تا غار به دنبال پیامبر صلّى الله علیه و آله آمد ، به قتل رسانید .

2 ـ مادر حضرت ابراهیم علیه السّلام ، فرزند خود را از ترس نمرود كه فرمان به كشتن اطفال داده بود ، تنها در غار گذاشت ، تا زمانى كه جوانى نیرومند گردید ، آنگاه بسوى مردم رفت ، و آنان را به دین دعوت نمود (280) .

3 ـ پیامبر خدا ، یوسف علیه السّلام چند روزى در چاه تنها ماند ، تا آنكه یكى از قافله ها بر آن چاه عبور كرد و او را نجات داد (281) .

4 ـ مادر موسى علیه السّلام فرزند خود را در گهواره گذاشت ، و در رودخانه نیل انداخت ، پس خداوند تعالى وى را نجات داد ، و وقتى بزرگ شد مردم را به دین دعوت نمود ، و از مواعظ او مردم هدایت یافتند ، پس فرعون براى نابودى او براه افتاد . موسى نیز تنها و بى كس در راه خداى سبحان مهاجرت نمود .

خداوند تعالى مى فرماید : موسى از شهر مصر با حال ترس و نگرانى بیرون رفت گفت : بارالها مرا از شرّ این قوم ستمكار نجات ده ، و چون از مصر بیرون شد و سر به بیابان ، رو به جانب شهر مدین آورد ، با خود گفت : امید است خداوند مرا به راه مستقیم هدایت فرماید . و چون بر سر چاه آبى حوالى شهر مدین رسید ، آنجا جماعتى را دید كه حشم و گوسفندانشان را سیراب مى كردند ، و در نزد آنان دو زن را دید كه ( از مخلوط شدن گوسفندان ) منع مى كردند ، گفت : خواستتان چیست ؟ پاسخ دادند : ما ( گوسفندانمان را ) سیراب نمى كنیم تا چوپانها ( از اینجا خارج ) شوند ، و پدر ما پیرمرد مسنّى است (282) .

و چون موسى علیه السّلام به خانه شعیب علیه السّلام آمد ، شعیب گفت : من اراده آن دارم كه یكى از این دو دخترم را به نكاح تو در آورم ، بر این مهر كه هشت سال أجیر حج من باشى و اگر ده سال تمام كنى آن ( دو سال ) به میل و اختیار تو و من در این كار رنج بر تو نخواهم نهاد ، انشاء الله مرا شخصى شایسته این خدمت خواهى یافت (283) .

و موسى علیه السّلام بدون همراهى هارون علیه السّلام و قارون بیرون رفت و محمّد صلّى الله علیه و آله نیز بدون آنكه على علیه السّلام یا أبوبكر همراهش باشند به غار رفت ، و آنجا با راهنماى خود عبدالله ابن بكر آشنا شد .

28 ـ سلیمان بن حرب حدیث غار را كه خالد بن خداش از حماد بن زید از ایوب بن نافع از ابن عمر نقل مى نمود ، تضعیف مى كرد (284) .

29 ـ عایشه دختر طلحه مى گفت : طلحة بن عبیدالله از أبوبكر بهتر است (285) .

و عایشه دختر طلحه تمیمیّه ، به سبب تفضیل پدرش بر أبوبكر حضور وى را در غار تكذیب نمود ، زیرا اگر أبوبكر در غار و هجرت حاضر بود ، طلحه را بر وى برترى نمى داد . و این زن از قبیله أبوبكر و از ساكنان مدینه است ، و مسلّماً قضیّه غار و هجرت را شنیده است ، و معقول نیست فضائل پسر عموى خود را پنهان نماید . و مسلّماً عایشه اى كه ساكن مدینه در نزد پدر خود و نزد أبوبكر و دخترش عایشه و نزد باقى زنان اصحاب رسول خدا صلّى الله علیه و آله بود ، از مغیره و أبوهریره و بقیه پارس كنندگان دنبال ثروت و قدرت بر سیره نبوى آگاه تر مى باشد .


[279] ـ تلخیص المستدرك 32 ج 3 ، أرجح المطالب ، 481 « تلخیص المطالب » .

[280] ـ فرج المهموم ، ابن طاوس 26 ، قصص الأنبیاء ، جزائرى 117 .

[281] ـ تفسیر ابن كثیر 760 ، 761 ج 2 .

[282] ـ سوره قصص ، آیه 23 ـ 21 .

[283] ـ سوره قصص ، آیه 27 .

[284] ـ سؤالات الأجرى ، أبوداود ، سلیمان بن الأشعث 399 ج 1 .

[285] ـ مختصر تاریخ دمشق ، ابن منظور 35 ج 13 .
[ دوشنبه 4 اردیبهشت 1391 ] [ 07:06 ق.ظ ] [ سینا علی نسب ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


این وبلاگ گامی است کوچک در جهت روشنگری روشها و دفعات و نتیجه سوء قصدهایی که برای پیامبر رحمت و مهربانی حضرت محمد (ص) بوسیله خلفای راشد و برخی نزدیکان ایشان که از دشمنان واقعی و ماری در آستین بودند بوقوع پیوسته است

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
ابزارهای مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب