تبلیغات
شهید حسادت

شهید حسادت
بحثی پیرامون علل شهادت اولین شهید حسادت و یکی از مظلومان بزرگ تاریخ رسول اکرم حضرت محمد مصطفی (ص)
نویسندگان

30 ـ روایات دروغین حضور أبوبكر در غار و هجرت ادّعا مى كنند كه علىّ بن أبى طالب علیه السّلام خارج شدن پیامبر صلّى الله علیه و آله را به غار به أبوبكر خبر دادند ، و أبوبكر در نزدیكى چاه میمون به انتظار پیامبر نشست (286) . در حالى كه بطلان این روایت واضح است ، زیرا :

أوّلا : سند نادرستى دارد ، و ثانیاً : أبوبكر نمى توانست براى گفتگو با على علیه السّلام وارد خانه رسول خدا صلّى الله علیه و آله شود ، كه از سوى قریش مورد محاصره واقع شده بود .

ثالثاً : آنچه از سیره على علیه السّلام و سخنان شریف وى ملاحظه مى شود آن است كه ، آن حضرت درباره این مطلب دروغین سخنى نفرموده ، و در زمان حیات رسول خدا صلّى الله علیه و آله و بعد از شهادت و رحلت وى ، و حتى در ایام خلافت خود اعتراف به این مطلب ننمود ، بلكه عكس این مطلب را در خطبه بلیغ خود در نهج البلاغه ملاحظه مى كنیم كه حضرت فرمود :

و الله لقد تقمّصها ابن أبى قحافه و هو یعلم محلّى منها

محلّ القطب من الرّحى (287)

یعنى : « به خدا سوگند أبوبكر فرزند أبوفحاقه پیراهن خلافت را به تن نمود ، در حالى كه جایگاه مرا در امر خلافت كه چون محور نسبت به آسیا مى باشد ، مى دانست » .

أمیرمؤمنان در ایّام سقیفه ، أبوبكر و عمر را به فریبكارى و توطئه چنینى متّهم نمود و فرمود :

إحلب حلباً لك شطره ، اشدد له الیوم أمره ، لیردّها علیك غداً (288)

یعنى : « امروز به گونه اى از پستان خلافت بدوش كه زیادى آن به تو برسد ، و كار او را امروز چنان محكم كن كه فردا به تو باز گرداند » ، و عمر و أبوبكر را متّهم به توطئه براى غضب قدرت نمود .

31 ـ در روایات صحیح آمده است كه : أبوبكر از عبدالله بن أریقط بن بكر در خواست نمود به همراه همسرش امّ رومان و دخترش عایشه به مدینه بیاید ، و به او دو شتر هدیه داد (289) .

پس مكركنندگان و فریبكاران ، اسناد و متن این روایت صحیح را به نفع آن روایت ساختگى كه نمایانگر هجرت أبوبكر به همراه پیامبر صلّى الله علیه و آله و راهنماى وى ابن بكر به مدینه بود به فریب تغییر دادند ، پس قضیّه دو شترى كه براى آوردن امّ رومان و عایشه بود به دروغ و فریب به نفع أبوبكر تغییر داده گفتند : أبوبكر دو شتر به عبدالله بن بكر داد ، تا پیامبر صلّى الله علیه و آله و أبوبكر را به وسیله آن دو شتر به مدینه بیاورد (290) .

و در پى این دروغ جمعیّتهاى فراوانى كه از جانب حكومتهاى وقت حركت مى كردند ، بر عظیم ترین ماجراى ساختگى و دروغین در تاریخ مسلمانان به حركت در آمدند .

32 ـ قضیّه حضور أبوبكر در غار بر پایه ها و أركان زیر استوار شده است :

ـ قائل شدند عبدالله ابن أبوبكر اسلام آورد ، و غذا و أخبار را براى رسول خدا صلّى الله علیه و آله مى آورد ، و حضرت از منزل وى به طرف غار رفت ، در حالى كه عبدالله و مادرش نمله بر كفر خود باقى ماندند ، و هجرت ننمودند (291) .

ـ قائل شدند وقتى پیامبر صلّى الله علیه و آله از خانه أبوبكر به طرف غار رفت ، اسماء دختر أبوبكر با وى وداع نمود ، و بعد از آن أبوجهل او را كتك زد ، و غذاى رسول خدا صلّى الله علیه و آله را آماده نمود ، و به كمربند خود بست ، و به همین سبب او را صاحب دو كمربند نامیدند ، و زبیر شوهر او لباسهائى را به رسول خدا علیه السّلام در راه مدینه اهداء نمود . در حالى كه اسماء با شوهر خود زبیر در حبشه بسر مى برد (292) .

ـ و قائل شدند گوسفندان أبى بكر و چوپان وى ، در غار و هجرت ، بواسطه برطرف كردن اثر پاى رسول خدا صلّى الله علیه و آله و خوردن شیر و گوشت آن گوسفندان شریك هستند ، در حالى كه أبوبكر در آن زمان مردى فقیر و بیچاره بود (293) .

ـ و به دورغ شایع كردند كه طلحه تیمى لباسهائى را در راه مدینه به رسول خدا صلّى الله علیه و آله اهداء نمود ، در حالى كه طلحه تیمى در مدینه بسر مى برد (294) .

ـ و امویان قائل شدند عثمان به دیدار غار رفت ، در حالى كه آن زمان عثمان در مدینه بود (295) .


[286] ـ شواهد التّنزیل ، حسكانى 125 ج 1 ، ألدّر المنثور سیوطى 418 ج 6 ، طبقات ابن سعد 359 ج 4 .

[287] ـ نهج البلاغه ، امام على علیه السّلام 30 ج 1 ، كافى ، كلینى 27 ج 8 ، ارشاد مفید 387 ج 1 .

[288] ـ أنساب الأشراف بلاذرى 440 ، ألإمامة و السّیاسه 29 ج 1 ، ألصّحاح ، الجوهرى 140 ج 1 ، لسان العرب ، ابن منظور 440 ج 1 .

[289] ـ مستدرك حاكم 4 ج 4 ، فتح البارى ابن حجر 176 ج 7 ، تاریخ طبرى 400 ج 2 ، ألمنتقى كازرونى ، بحار الأنوار 129 ج 9 ، طبقات ابن سعد 62 ج 8 ، ألمعجم الكبیر ، الطّبرانى 24 ج 23 اُسد الغابة 583 ج 5 ، سیر أعلام النّبلاء ، ذهبى 152 ج 2 ، ألمنتخب طبرى 93 .

[290] ـ ألمعیار و الموازنة ، اسكافى 74 ، شرح نهج البلاغه ، ابن أبى الحدید 274 ج 13 ، وفاء الوفاء 2371 ج 1 .

[291] ـ سوره ممتحنه ، آیه 10 ، شرح نهج البلاغه ، ابن أبى الحدید 270 ج 13 ، چاپ عیسى حلبى و شركاء 1960 مصر .

[292] ـ ألثّقات ، ابن حبّان 23 ج 3 .

[293] ـ ألمعیار و الموازنة ، ألإسكافى 74 .

[294] ـ سیره ابن هشام 121 ج 2 .

[295] ـ همان مصدر .
[ سه شنبه 5 اردیبهشت 1391 ] [ 06:52 ق.ظ ] [ سینا علی نسب ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


این وبلاگ گامی است کوچک در جهت روشنگری روشها و دفعات و نتیجه سوء قصدهایی که برای پیامبر رحمت و مهربانی حضرت محمد (ص) بوسیله خلفای راشد و برخی نزدیکان ایشان که از دشمنان واقعی و ماری در آستین بودند بوقوع پیوسته است

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
ابزارهای مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب