تبلیغات
شهید حسادت

شهید حسادت
بحثی پیرامون علل شهادت اولین شهید حسادت و یکی از مظلومان بزرگ تاریخ رسول اکرم حضرت محمد مصطفی (ص)
نویسندگان

و رسیدن مشركین قریش به غار كوه ثور ، كه پنج كیلومتر از خانه رسول خدا صلّى الله علیه و آله دور مى باشد ، با دنبال كردن اثر پاى مبارك پیامبر صلّى الله علیه و آله ، سخت و دور از انتظار به نظر مى رسد . سیّد رسولان صلّى الله علیه و آله قبل از رسیدن به كوه ثور ، از كوه هاى متعدّدى عبور نمود ، و صخره هاى صاف كوهها اثر هیچ پائى را بر خود ظاهر نمى كند ، پس چگونه توانستند در پى حضرت حركت نمایند ؟ بعلاوه خاتم پیامبران صلّى الله علیه و آله بخوبى قضیّه آمدن مشركان را به دنبال خود مى دانستند ، پس چرا اثر پاى خود را برایشان باقى گذارد ، تا به دنبال او بیایند ؟

و پیامبر صلّى الله علیه و آله به همراه ابن أریقط بن بكر همانطورى كه سابقاً از مكّه به كوه ثور كوچ كرده بود ، از مكّه به طرف مدینه در كوههائى حركت نمود كه هیچ اثرى را براى جستجو كنندگان بجاى نمى گذاشت و مردم قدرت بعضى از مردان را در دنبال كردن جاى پاهاى دیگران بخوبى مى دانستند ، پس چگونه سیّد عارفان ، محمّد صلّى الله علیه و آله بر این امر واقف نباشد ؟

و به دنبال این دو احتمال در مى یابیم كه براى أبوبكر و عنكبوت و كبوتر بهره اى در قضیّه غار وجود ندارد .

و مى گویند ریسمان دروغ كوتاه است ، و خداوند سبحان دروغگو را رسوا مى نماید ، لذا داستان سرایان و راویان دولتى روایت كردند ، عامر بن فهیره ، در دامنه كوه منتظر مى ماند ، و براى محو آثار پاى رسول خدا صلّى الله علیه و آله در كوه ثور صبح و شب گوسفندان أبوبكر را حركت مى داد ، و به چراگاه مى برد (331) .

بنابراین چگونه گردنكشان قریش در پى اثر پاى رسول خدا صلّى الله علیه و آله به غار ثور رسیدند ؟

 ـ احتمال دوّم آن است كه كفّار به غار رسیدند ، و در جستجوى رسول خدا صلّى الله علیه و آله به داخل آن نگاه كردند ، لكن خداوند تعالى چشم آنان را كور نمود ، همچنانكه بر در خانه رسول خدا صلّى الله علیه و آله آنان را از دیدن باز داشته بود ، و حضرت رسول صلّى الله علیه و آله از خانه خود خارج شد و مشركان اطراف خانه را گرفته بودند (332) و حضرت را نمى دیدند ، پس خاك بر سر آنان ریخت ، اینجا نیز آنان را از دیدن باز داشت .

و در هنگام رسیدن كفّار به غار ، رسول خدا صلّى الله علیه و آله به همراه رفیق خود ابن بكر بسر مى برد ، و باریتعالى كافران را از دیدن بازداشت ، پس آن دو را ندیده و از راهى كه آمده بودند به مكّه بازگشتند ، و این احتمال بخاطر روایات صحیحى كه دارد بنظر بهتر مى آید .


[331] ـ معیون الأثر ، سیّد النّاس 240 ج 1 .

[332] ـ امالى ، طوسى 82 ج 2 ، تاریخ یعقوبى 39 ج 2 .
[ یکشنبه 10 اردیبهشت 1391 ] [ 07:47 ق.ظ ] [ سینا علی نسب ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


این وبلاگ گامی است کوچک در جهت روشنگری روشها و دفعات و نتیجه سوء قصدهایی که برای پیامبر رحمت و مهربانی حضرت محمد (ص) بوسیله خلفای راشد و برخی نزدیکان ایشان که از دشمنان واقعی و ماری در آستین بودند بوقوع پیوسته است

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
ابزارهای مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب