تبلیغات
شهید حسادت

شهید حسادت
بحثی پیرامون علل شهادت اولین شهید حسادت و یکی از مظلومان بزرگ تاریخ رسول اکرم حضرت محمد مصطفی (ص)
نویسندگان

چون رجال حزب قریش به اهمیّت قضیّه غار در مسأله خلافت پى بردند ، توجّه خاصّى بدان نموده ، و براى آن هر روایتى را كه مى خواستند وضع كردند .

و از جمله روایاتى كه در این راه ساخته شد ، قضیّه آمدن پیامبر صلّى الله علیه و آله در روز هجرت به خانه أبوبكر ، و خارج شدن آن دو با یكدیگر و رفتن بسوى غار مى باشد ، مانند این روایت كه عروة از عایشه نقل مى كند : در روز هجرت ، رسول خدا صلّى الله علیه و آله در وقتى به خانه ما آمد كه معمول نبود در چنین وقتى بیاید ، و چون أبوبكر حضرت را دید گفت : رسول خدا صلّى الله علیه و آله در این ساعت نیامده است مگر براى امر مهمّى كه حادث شده است .

عایشه ادامه مى دهد كه : چون داخل شد ، أبوبكر از جاى خود عقب رفت ، پس رسول خدا صلّى الله علیه و آله نشست ، و نزد أبوبكر جز من و خواهرم اسماء ، دختر أبوبكر هیچ كس حاضر نبود .

رسول خدا صلّى الله علیه و آله فرمود : كسانى را كه در خانه هستند خارج كن ، أبوبكر گفت : اى رسول خدا ، آن دو دختران من هستند چه شده ؟

پیامبر صلّى الله علیه و آله فرمود : خداوند براى خارج شدن و هجرت به من اذن داد .

أبوبكر گفت : اى رسول خدا ، به همراه شما بیایم و مصاحب شما شوم .

رسول خدا صلّى الله علیه و آله فرمود : مصاحب شو .

عایشه مى گوید : به خدا سوگند تا آن روز هرگز احساس نكرده بودم كسى از روى شادى گریه كند ، تا آنكه در آن روز دیدم أبوبكر گریه مى كند (333) .

لكن بطلان این روایت بخاطر أدّله فراوانى واضح است .

1 ـ همه امّت ، اجتماع و اتّفاق نظر دارند كه ، رسول خدا صلّى الله علیه و آله شبانه و تنها و بدون هیچ همراهى از خانه خود بسوى غار رفت (334) .

در حالى كه این روایت دروغین علیرغم مخالفت با تمام حقائق معروف درباره هجرت ، تصریح دارد بر اینكه ، آن حضرت در روز و از خانه أبوبكر و از مقابل گروه قریش خارج شده است .


[333] ـ سیره ابن هشام 129 ج 2 .

[334] ـ مسند أحمد 331 ج 1 ، مستدرك 133 ج 3 ، فتح البارى 8 ج 7 ، سنن الكبرى ، نسائى 113 ج 5 ، ألمعجم الكبیر ، طبرانى 77 ج 12 ، شواهد التّنزیل ، حسكانى 135 ج 1 ، تاریخ دمشق 98 ج 42 .
[ دوشنبه 11 اردیبهشت 1391 ] [ 07:06 ق.ظ ] [ سینا علی نسب ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


این وبلاگ گامی است کوچک در جهت روشنگری روشها و دفعات و نتیجه سوء قصدهایی که برای پیامبر رحمت و مهربانی حضرت محمد (ص) بوسیله خلفای راشد و برخی نزدیکان ایشان که از دشمنان واقعی و ماری در آستین بودند بوقوع پیوسته است

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
ابزارهای مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب