تبلیغات
شهید حسادت

شهید حسادت
بحثی پیرامون علل شهادت اولین شهید حسادت و یکی از مظلومان بزرگ تاریخ رسول اکرم حضرت محمد مصطفی (ص)
نویسندگان

و در خبر آمده است كه چون ابراهیم علیه السّلام كعبه را بنا نمود ، جبرئیل مناسك و حدود حرم را كه در عهد آدم علیه السّلام موجود بود به وى یاد داد ، پس با نشانه هائى آن حدود مشخّص گردید ، تا آنكه « قصى » آنها را تجدید نمود ، پس از آن بعضى از آن حدود فرو ریخت و رسول خدا صلّى الله علیه و آله بخاطر آنها نگران شد .

پس جبرئیل علیه السّلام نزد وى آمد و گفت : محزون نباش حدود ویران شده را از نو بنا خواهند كرد . سپس جبرئیل نزد آنان (اهل مكّه ) رفت و در میانشان صدا زد : آیا از خداوند تعالى حیا نمى كنید ؟

او شما را به سبب پیامبر صلّى الله علیه و آله و حرم خود گرامى داشت ، و شما حدود حرم خدا را ویران نمودید ، پس به همین زودى ذلیل و خوار خواهید شد .

آنان نیز با شنیدن این ندا ترسیدند و آن حدود را تجدید بنا نمودند . پس جبرئیل علیه السّلام نزد پیامبر صلّى الله علیه و آله آمد ، و خبر تجدید بنا را به ایشان رسانید ، و خبر داد كه آن نشانه ها قرار داده نشدند ، مگر آنكه ملائكه همراهشان بودند ، و در تعیین محل آنها هیچ خطائى ننمودند . و چون سال فتح مكّه فرارسید ، تیم بن اسد خزاعى آنها را تجدید بنا نمود (357) .

ـ و چون حسن و حسین علیهما السّلام خارج شدند ، رسول خدا صلّى الله علیه و آله عرض كرد : خداى من و مولاى من این دو ، فرزندان من هستند از قحطى و گرسنگى خارج شدند ، خداوندا ، تو وكیل من بر آنان هستى .

پس جبرئیل نازل شد و گفت : خداوند به تو سلام مى رساند ، و مى فرماید براى آنها محزون و غمناك نباش (358) .

بنابراین خداوند تعالى پیامبران خود را با عبارت « لاتحزن » مورد خطاب قرار داده است و چنین عبارتى براى كوچك كردن و تحقیر نیست ، بلكه براى احترام و بزرگداشت مى باشد .

و به اجماع تمام مسلمانان عبدالله بن أریقط بن بكر راهنماى پیامبر صلّى الله علیه و آله بود ، و این عبارت « لاتحزن » در حقّ او بر زبان پیامبر صلّى الله علیه و آله جارى شد ، تا وى را آرام نماید ، زیرا ابن أریقط مى دید قریش براى به دام انداختن خاتم پیامبران صلّى الله علیه و آله به شدّت بر انگیخته شده ، و تمام قواى بشرى و امكانات مالى خود را براى این منظور بكار گرفته اند .


[357] ـ كشف اللثام ، فاضل هندى 310 ج 1 .

[358] ـ مناقب آل أبى طالب ، ابن شهر آشوب 190 ج 3 .
[ یکشنبه 17 اردیبهشت 1391 ] [ 06:31 ق.ظ ] [ سینا علی نسب ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


این وبلاگ گامی است کوچک در جهت روشنگری روشها و دفعات و نتیجه سوء قصدهایی که برای پیامبر رحمت و مهربانی حضرت محمد (ص) بوسیله خلفای راشد و برخی نزدیکان ایشان که از دشمنان واقعی و ماری در آستین بودند بوقوع پیوسته است

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
ابزارهای مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب